pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Návod na instalaci vany

Perex

Instalace nové vany (v dnešní době nejspíš akrylátové) je dost nepopulární činnost, vzhledem k nutnosti rozbít celé obložení vany a starou vanu vyndat ze svého uložení.

 

 

Vyndání staré vany

 

Nejprve samozřejmě vypneme hlavní rozvod vody a to jak teplé, tak i studené. Na staré vaně poté roztočíme (otevřeme) oba kohoutky, aby zbylá voda z trubek vytekla.

 

Když je veškerá voda z trubek venku, můžeme na vaně odmontovat odpadový systém.

 

To uděláme včetně přepadu. Odtokové systémy se dost liší, takže postup jeho odinstalace je dost individuální.

 

Rozbijeme obklad kolem vany, opatrně abychom nepoškodili zeď. Starou vanu vyjmeme. Odstraníme z jejího starého místa veškeré zbytky sutin a podklad srovnáme. Musí být dokonale vodorovný.

Instalace nové vany

 

Nejdříve upevníme kovový podstavec (dodávaný s vanou) na novou vanu a seštelujeme výšku a případně pomocí nastavitelných nožiček vyrovnáme nerovnosti. Vanu postavíme na její nové místo.

 

Ještě jednou zkontrolujeme, jestli je vana vodorovná (pomocí vodováhy) a případně ji vyrovnáme nastavitelnými nožičkami. Nyní, když vana stojí dokonale rovně, můžeme zpátky namontovat odpad.

 

Pomocí ohebných rour (flexi trubek), nebo HT rour (podstatně horší manipulace) připojíme odtok a přepad do nejbližší odpadní trubky.

 

Musíme ponechat spád minimálně 2 cm. Vanu napustíme zčásti vodou a zase ji vypustíme, tím zkontrolujeme těsnost odpadu.

 

Stavitelné nožičky zabetonujeme pomocí hustší malty do podkladu. Necháme pořádně zatvrdnout (do té doby neprovádíme žádné jiné práce!).

 

Obložení vany

Vanu nyní musíme obezdít pomocí obkládaček. Jelikož ty se musejí dávat na nějaký základ, je nutné tento základ nejprve vytvořit. K tomu se ideálně hodí sádrokartonové, nebo pórobetonové desky. Doporučuji pórobeton, je s ním lepší práce. Desky klademe na sebe podobně jako cihly, pokaždé do maltového podkladu. Obezdíme celý obvod těmito deskami, přičemž u odtoku necháme revizní otvor.

 

Obložíme obkládačkami a revizní otvor ucpeme speciálními dvířky. Po zaschnutí lepidla obkládaček napustíme vanu do poloviny vodou a silikonem utěsníme místa nepojení vany ke stěně (ke zdi i novému obložení).

 

 

 

 


Přidejtre svoji firmu