pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Návod jak si udělat patro na spaní

Perex

Zvláště v úzkých a vysokých pokojích se přímo nabízí otázka: Jak využít prostor, který v pokoji sice je, ale místo do stran směrem nahoru? Naštěstí není problém vytvořit jakési druhé patro například na postel.

 

 

Plánování

Typické patro doporučuji dělat jenom do vyšších pokojů (alespoň 3,5 metru). Samozřejmě si můžete udělat druhé patro i do nižších bytů, ale nebude se na něm dát ani zdaleka postavit.

 

Aby mělo význam, je nutné, aby se pod ním dalo projít (alespoň 2 metry místa.

 

Proto se v běžných panelákových bytech patro nestaví, protože ty mají výšku stropu 2,5 až 3 metry.

 

Nejprve si naplánujeme, jak velké můžeme patro udělat. Nezapomeneme samozřejmě na přístupové schůdky, musí kolem nich být dostatek místa. Také zjistíme, zda jsou zdi pokoje samonosné, nebo pouze příčkové, tenké. Pokud jsou panelové, můžeme patro s klidem zavrtat do zdí, pokud jsou tenčí cihlové, musíme udělat konstrukci samonosnou.

 

Většinou se zvýšené patro dělá na spaní, popřípadě ještě na nějakou polici či skříň. Je to dáno samozřejmě výškou stropu pokoje. Aby se v patře dalo pohodlně postavit, bylo by nutné míst strop alespoň 4,5 metru vysoko.

 

Konstrukce

Nejprve musíme udělat nosnou konstrukci.

 

Připravíme si dvě vhodně dlouhá prkna, alespoň 25 mm silná a vydlabeme do nich díry na příčné hranolky.

 

Hloubka a šířka díry záleží samozřejmě na rozměrech použitých hranolků (a ty zase závisí na jejich délce a předpokládané nosnosti). Jejich vzdálenost by však neměla být větší než 50 cm.

 

Obě prkna zavrtáme ve stejné výšce do zdi. Pokud bude konstrukce jenom zavrtaná, volíme delší vruty a dáváme je tak alespoň 50 cm od sebe (opět záleží na nosnosti). Když ale bude konstrukce samonosná, přichytíme pouze čtyřmi krátkými vruty.

 

Samonosnou konstrukci musíme ještě podepřít vhodným počtem (nejčastěji stačí dva na každou stranu) stejných prken, z jakých jsou oba nosné prvky.

 

Na těchto prknech vytvoříme jakousi kapsu a vsuneme je zboku pod boční nosné prvky.

 

Do dlabů v bočních prknech přišroubujeme hranolky a na rošt z nich potom desky. Dřevotřískové, OSB, nebo dokonce drahé, ale pěkné, spárovky, to je na Vás. Po vytvoření hrubé konstrukce si můžeme vyhrát ještě se zábradlím, nebo nějakým žebříkem do patra.

 

 

 


Přidejtre svoji firmu