pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Návod na broušení parket

Perex

Jednou za čas chce parketová, ale i masivní dřevěná podlaha zbavit všech nečistot a obnovit něco ze své zašlé krásy. K tomuto účelu slouží celá řada speciálních strojů.

 

Broušení nahrubo

Doporučuji si na broušení parket zapůjčit specializované stroje s odsáváním. Samozřejmě, parkety jdou vybrousit i obyčejnými pásovými či vibračními bruskami, ale strávíte na tom několik dní. Na velké plochy se používá rotační válcová bruska s otáčkami kolem 3000 za minutu, na rohy je potřeba menší bruska, speciální rohová.

 

Všechny stoje mají odsávání, přesto ale doporučuji otevřít na broušení všechna okna. Začínáme s hrubým papírem (hrubost asi tak 40) a postupujeme s ohledem na směr pokládky parket. Brousíme podélně, jakoby po parketách. Jednotlivé brusné pruhy trochu překrýváme, aby nám nevznikaly ošklivé zářezy do podlahy a různé nerovnosti.

 

Díky konstrukci velké válcové brusky není možné s ní dosáhnout ke zdem a do rohů. Na to použijeme speciální rohovou brusku, opět s papírem drsnosti 40. Úplné okraje dobrousíme smirkovým papírem namotaným na dřevěném špalíku, zase drsnosti 40. Celé tato procedura trvá asi 2 hodiny (na ploše 20 m2).

 

Potom do brusky nasadíme papír s nižší drsností (doporučuje se aspoň 60) a znovu brousíme celou podlahu ve směru pokládky parket.

 

Po dobroušení velkých ploch zase dobrousíme rohy rohovou bruskou a smirkovým papírem odpovídající drsnosti.

 

Tmelení

Před dobroušením můžeme podlahu vytmelit. Ale pouze v případě, že podlaha nevrže a nehýbe se, jinak by se tmel hodně rychle vydrolil. Do míst, která chceme tmelit nasypeme hromádky pilin z posledního broušení a zalijeme nejlépe tmelícím lakem Fungenkit. Necháme tak půl hodiny zatuhnout a ještě jednou zopakujeme (tmel se totiž trochu propadne).

 

Pokud nechceme kupovat speciální tmelící lak, můžeme použít vodou ředitelný bezbarvý.

 

Ale ten schne podstatně déle (8 hodin) a také nemá tak dobré vlastnosti.

 

Dobroušení

Do válcové brusky nasadíme papír drsnosti 80–100 a brousíme celou plochu směrem od dveří k oknům. Potom opět dobrousíme rohy menší bruskou a smirkovým papírem. Parkety máme připravené k novému nátěru.

 

 

 


Přidejtre svoji firmu