pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Dřevěné podlahy

Perex

Podlahy z masivního dřeva se používají po staletí a jsou nádherným doplňkem jakéhokoli interiéru tím, že mu dávají teplý, útulný dojem, neopakovatelný šarm či elegantní vzhled.


Masivní dřevěné podlahy jsou spolehlivé, dekorativní, dají se snadno čistit, jsou krásné a pohled na ně je příjemný , s koberci i bez nich.  Masivní podlahy lze pořídit v mnoha variantách od parket tloušťky 10-22 mm, šíře 60-90 mm a délky 20-70 mm , či průmyslových mozaik ( tzv. kantovek ) tloušťky 8-18 mm, šíře 8-18 mm a délek od 120 - 300 mm, po tzv. maloformátové podlahy dodávané obvykle v tloušťce 15 mm, šíři lamel 90-120 mm a délce 350-1200 mm. Nejluxusnějšími jsou pak tzv. velkoformátové masivní podlahy dřevěné, které se vyrábějí v tloušťce 20-22 mm, šíři prken 120-185 mm a délce 500-2200 mm. Tento druh podlah je vůbec o nejhodnotnějším druhem masivních podlah, který lze zvolit.

Klasické parkety

Parkety jsou zpravidla vyráběny o síle 12, 15, 16 a 22 mm. Mají pero-drážku a celoplošně se lepí. Následně brousí a lakují nebo nebo olejují.

 

Dubové parkety

 

 

Průmyslové mozaiky ( kantovky )

Vyrábějí se v několika designových variantách o síle zpravidla 8 - 15 mm Nemají pero-drážku, celoplošně se lepí, brousí a následně lakují či olejují.

 

 

Průmyslová mozaika dubová

 

 

Dřevěné masivní podlahy maloformátové

Zpravidla jsou vyráběny o síle 15 mm v délkách cca 1 metr. Mají pero-drážku a celoplošně se lepí. Následně brousí a lakují nebo nebo olejují.

 

Garapa - maloformátová podlaha dřevěná

 

 

Velkoformátové masivní dřevěné podlahy

Zpravidla jsou vyráběny o síle 20 mm v délkách až 2 metry. Jsou absolutním vrcholem v segmentu dřevěných podlah. Velkoformátové masivní dřevěné podlahy jsou spíše nábytkem než jen pouhou podlahou. Přiznaná dlouhá až dvoumetrová prkna působí úchvatným dojmem a vypovídají o statusu majitele.

 

Velkoformátová podlaha

 

V současné době se k výrobě podlah ze všeho nejčastěji používá červený a bílý dub, jasan a javor, ale je možné koupit si i podlahy z exotických druhů dřeva, například z brazilské třešně ( jatoby ), amerického ořechu, sucupiry, iroka, brazilského teaku ( cumaru), tigerwoodu a jiných odrůd dřeva z celého světa. Ale nejoblíbenějším stále zůstává dubové dřevo a také se nejčastěji používá.

 

Dub

Dub je dřevo velmi pevné a odolné s témeř neomezenou životností  a v dnešní době už nepatří mezi drahé druhy dřeva. Na dubu nenajdete trhlinky a rýžky, jako na borovicové podlaze a zároveň nepůsobí tak selským dojmem. Podlahy z dubu jsou nabízeny v provedení různého zbarvení, počínaje barvou přírodního dřeva až po tmavočervené a tmavohnědé, bílé, černé, či čokoládové tóny, kterých se dosahuje tónovacími oleji.

 

Dubová podlaha masivní     Dub kouřený dřevěná podlaha masivní

 

Exotické druhy dřevin

Většina exotických druhů dřevin vyniká svojí tvrdostí ( obvykle tvrdší než dub ) a odolností. Exotické dřevo nacházíme v pestré škále barevných odstínů. Přírodní dřevo není potřeba dodatečně upravovat speciálními tonovacími oleji, tak jak se to běžné dělá u dubových podlah. I v surovém stavu je většina exotickým dřevin nádherně přírodně zbarvená. Exotické druhy dřeva jsou čím dále tím populárnějšími a  zákazníci si je žádají, nejen pro svoji krásu a neobyčejnost, nepřeberné množství barevných odstínů , ale také pro jejich cenu, která je v některých případech srovnatelná s cenou evropských dřevin, ba dokonce někdy mohou býti i levnějšími.

 

Curupay - masivní dřevěná podlaha    Ořech - dřevěná podlaha masivní

 

Volbu barvy podlahy je dobré podřídit přirozenému světlu, velikosti oken a jejich orientaci .Tmavá podlaha pohlcuje spoustu světla a rovněž ovlivňuje prostorový dojem místnosti. Zároveň může tmavá podlaha vytvářet ve velkých místnostech atmosféru tepla a pohodlí. Světlý koberec na tmavé podlaze spojuje místnost se stěnami světlé barvy. Podlaha ze světlého dřeva odráží světlo a zvyšuje prostornost a může vytvářet dramatický kontrast k tmavým detailům designu. Naleštěné a zářivé podlahy odrážejí sluneční světlo a rozptylují je více než podlahy opatřené matným lakem nebo olejem.

Jakmile je vybrán typ, styl a barva podlahy, je nutné nanést závěrečnou úpravu. Variantami tu je napuštění olejem nebo lakování.

Lakované podlahy

Aplikací laku na zbroušenou masivní podlahu se vytvoří mikrofilm, kterým je dřevo chráněno proti mechanickému poškození. Částečně je také chráněno proti vlhkostním změnám, které vznikají v prostoru změnou povětrnostních podmínek. Dá se říci, že se o lakovanou podlahu nemusíte starat v průběhu dalších 7–15 let, záleží samozřejmě na provozu a namáhanosti podlahy. Po této době je nutné dřevěnou podlahu celoplošně zbrousit a následně přelakovat. Nevýhoda laku oproti oleji je, že poškozené místo (škrábanec, rýhu) nelze opravit, jelikož se opravená vrstva laku nespojí se stávajícím lakem. Lakovanou dřevenou masivní podlahu je nutné celoplošně zbrousit a následně přelakovat.

Olejované podlahy

U olejovaných povrchů na Vás nejvíce zapůsobí přirozenost a kresba dřeva, jelikož po nanesení oleje podlahy získají krásnou barvu (oleje lze barevně tónovat). Navíc, povrch upravený voskovým olejem je odolnější proti opotřebení než povrch lakovaný. Jedinou nevýhodou olejovaného povrchu je jeho náročnější údržba. Během cca 10 let je třeba olejovanou podlahu zhruba 4x ošetřit (tzv. refreshovat). Podlaha si sama řekne, kdy je potřeba další aplikace oleje nebo refresh. Olejované podlahy lze opravovat lokálně; většinou stačí nanést olej jen na nejvíce namáhaná místa jako například u kuchyňské linky, mezi nábytkem, dveřmi a podobně. Velkou výhodou je, že se při refreshování nepráší. Proto není nutné vystěhovat celý prostor, stačí odstranit jen lehké kusy nábytku.

 

Údržba a čištění masivních dřevěných podlah

 
Žádné podlahové krytiny nelze srovnávat s masivními dřevěnými či plovoucími dřevěnými podlahami z tvrdých odrůd dřeva. Nicméně stejně jako kterákoli jiná podlahová krytina se tyto časem opotřebovávají. Je logické, že stupeň opotřebení tohoto druhu podlah bude záviset na tom, zda se po nich hodně chodí. Ale nezneklidňujte se, nebudete je muset stále měnit. Pokud se budete o dřevěné ( ať už masivní či plouvoucí ) podlahy pravidelně starat, poslouží Vám podstatně déle.

Několik způsobů, jak je co nejdéle uchovat jako nové:

 

  • U vchodu do každého pokoje položte kobereček, na němž se bude hromadit veškerá špína
  • Upevněte plstěné podložky pod nožky nábytku
  • Válečky-kolečka na nábytku musí být minimálně široké 2,5 cm, musí být čisté a funkční
  • Tam, kde se neustále chodí i stojí, tj. u schodiště, u výlevek je dobré položit malé koberečky. Používejte koberečky pouze s pórovou zadní stranou povrchu, to se týká i koberečků u dveří
  • Pokud přemísťujete nábytek, je lepší ho přizdvihovat, netahat a nestrkat
  • Jestliže přemísťujete těžký nábytek nebo techniku, přesvědčte se, že podlaha je čistá, pak ji přikryjte něčím tuhým, například deskou lepené dýhové překližky a použijte vozík
  • Chraňte podlahu před ultrafialovým zářením: zavěste rolety, namontujte okenice nebo proveďte tónování oken, umístěte záclony či závěsy, tak abyste omezili dopad přímého slunečního světla na parkety
  • Nechoďte po podlaze v botách, které jí mohou poškodit: na vysokých podpatcích s protiskluzovými nálepkami apod.
  • Domácím zvířátkům stříhejte drápky


 
A ještě jeden způsob, jak zabránit poškození podlahy: protože jakékoli dřevo pohlcuje nebo vydává vlhkost, doporučuje se udržovat v bytě úroveň vlhkosti na hladině 35-55%. Podle kraje, kde žijete, můžete instalovat zvlhčovač, vyhřívací těleso nebo několik přístrojů současně, k dosažení nezbytné úrovně vlhkosti.

Dřevěné parkety se čistí téměř stejně, jako jiné hladké povrchy, ovšem existuje několik důležitých zvláštností tohoto procesu. Následující pokyny dají pouze celkovou představu, jak pravidelně čistit parkety.

Je nezbytné:


Pravidelně, ale i podle potřeby zametat nebo podlahu vysávat (použití vysavače musí být s měkkým kartáčem, s čistými kolečky, aby nedošlo k poškrábání parket)

Používejte pouze téměř suchý hadr nebo mop z bavlny

Používejte čisticí prostředky doporučované pouze výrobcem

Ihned uklízejte rozlité tekutiny a špínu pomocí měkké tkaniny a speciálního prostředku

Nelze:


Používat tvrdý nástavec u vysavače

Mýt podlahu mokrou stěrkou

Používat alkalické mýdlo a čisticí prostředky, obsahující citrónové silice, tungový olej nebo čpavek
 


Záruka se nevztahuje na poškození, vyvolaná nedoporučovanými prostředky, takže sledujte instrukce a pokyny pro údržbu od výrobce nebo prodejce. To uchová Vaši podlahu jako novou a přitažlivou dlouhá léta.

 

 


 

Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu