pro dokonalé bydlení...

 

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Světlo a naše psychika

Perex

Svítíte doma jen proto, abyste viděli? Pak je možné, že sice uvidíte, ale nic neuděláte. Osvětlení totiž není pouze nástrojem jak vidět, ale i jak žít.

 

Že je osvětlení míst kde člověk pobývá významným faktorem majícím vliv na to, jak se cítí věděli lidé již dávno před objevem technologií, které umožnily toto osvětlení efektivně řídit. Přesto dodnes existuje celá řada těch, kteří světlo do svého domova volí výhradně dle toho, jak vypadá případně kolik stojí, a dokonce existují i jinak velmi hezky zařízené byty či domy , kde najdeme u stropu pouze tzv. prasečí ocásek.

 

Něco o tom, jaké druhy osvětlení existují, co nám nabízejí a jak si je vybrat se můžete dozvědět z článku Osvětlení  a dalších článků na tomto serveru. Jak ale osvětlení působí na naší psychiku? A měli bychom toto zohlednit při plánování jak a čím osvětlíme svůj dům? Pokusme se alespoň naznačit odpovědi na tyto otázky. Ano, naznačit, neboť skutečná odpověď by byla velice komplikovaná.

 

Osvětlený dům

 

Svítidlo

Ať už se vám svítidlo, kterým doma zaháníte tmu, líbí a nebo ne, ať stojí srovnatelně jako třeba obývací stěna, nebo jej od onoho „prasečího ocásku“ dělí pouze stínítko vyrobené z kompaktního disku, to úplně nejdůležitější není, jak vypadá, ale jak svítí. Každý světelný zdroj má celou řadu parametrů které charakterizují jeho provoz i to, jak na nás vystavení jemu působí. Mezi jinými jsou to

 

  • Barva světla

  • Intenzita světla

  • Zda je světlo ze zdroje přímé, tlumené stínítkem, nebo odrážené např. o stěnu

  • Světelná teplota

 

Pokud jde o barvu a teplotu světla, tyto parametry jsou z velké části určovány samotnou povahou světelného zdroje. Většinu zdrojů v současnosti tvoří úsporné výbojky. Ty existují v podobách poskytujících jak chladné tak teplé světlo. Klasické žárovky jsou typickou ukázkou zdrojů teplého světla, tradiční zářivky pak chladného – pozor ale, teplota světla nemá nic společného s teplotou svítidla a dokonce subjektivně vnímaná teplota světla je právě opačná její objektivní hodnotě, bližší informace viz např.  Wikipedia .

 

Studené světlo  Teplé světlo

 

Většina lidí dlouhodobě snáší lépe teplé odstíny světla než chladné, a to především tam, kde odpočívá a tráví volný čas. Naproti tomu na pracovišti jsme schopni lépe akceptovat chladné světlo které umožňuje vyšší aktivizaci organizmu. Pokud si takovým světlem nasvítíme byt, může se stát, že v něm budeme mít problém relaxovat. Vždy ale záleží na konkrétní osobě a na tom, jak je schopna světlo vnímat.

 

Osvícení v kancelářích  Bytový light design

 

Srovnatelně důležitým parametrem je intenzita světla. Na rozdíl od teploty jsme mnohem častěji schopni ji intuitivně nastavit podle toho, co náš organizmus skutečně potřebuje. Vysoká intenzita světla umožňuje koncentraci na konkrétní věc nebo problém – což je opět dobré tam, kde se pracuje – na druhé straně ale působí jako poměrně efektivní stresor. Jinými slovy, přílišná inzenzita světla nás má tendenci stresovat, jsme-li ji vystaveni delší dobu.

 

Designové osvětlení

 

Slabé světlo působí právě opačně, snižuje schopnost aktivního řešení problémů, zvyšuje schopnost odpočívat, ale na druhou stranu nás mnohem více psychicky zatěžuje, jestliže se v něm máme na něco soustředit (určitě jste zažili to, že v příšeří se věci hůře hledají, a to nejenom proto, že jsou hůře vidět, a tak když něco hledáte, přisvítíte si).

 

Designové osvětlení   Designové osvětlení

 

Každý chce mít doma efektně vypadající a přitom dostupné osvětlení, neméně stejnou důležitost jako tomu, jak naše světla vypadají, jak fungují a jakým jsou doplňkem interiéru bychom měli věnovat tomu, jaké světlo produkují. Jedná se o mimořádně důležitý parametr, který bychom měli vyzkoušet. Je také dobré vědět, že podobně, jako parfém voní na každém člověku jinak, tak i svítidlo svítí v každém interiéru jinak. Co to znamená v praxi? Nic menšího, než že sebelepší svítidlo nemusí být vhodné tam, kde ho chceme mít. Na výsledném efektu se podílí celá řada dalších parametrů, odrazy světla od materiálů v místnosti, stěn, ale třeba také velikost a charakter místnosti, kam je svítidlo určeno.

 

Osvětlení ložnice  Osvětlení koupelny

 

Osvětlení místnosti má neustálý, někdy více či méně nápadný, ale vždy veliký vliv na to, jak se v takové místnosti cítíme. Tohoto faktu bychom si měli být vědomi - a to také neustále. Zdaleka nejlepší volbou je, můžeme-li osvětlení regulovat, a to v co největším počtu kroků. Tak ho totiž můžeme přizpůsobit aktuálním potřebám, požadavkům a podmínkám. Ať už jde o skvostný křišťálový lustr, nebo o prasečí ocásek.

 

 

 

Copyright © 2011 Realt s.r.o. all rights reserved

 

 


Přidejtre svoji firmu