pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Obývací pokoje

Perex

Obývací pokoj je středem interiéru, slouží především jako reprezentační místnost, kde se scházejí členové rodiny a jsou zde přijímány návštěvy.

Je také místností, kde trávíme svůj volný čas, díváme se zde na televizi nebo odpočíváme. Největší pozornost při zařizování nového či renovaci staršího obývacího pokoje věnujeme výběru nábytku. Při výběru klademe důraz na funkčnost a pohodlí jednotlivých částí nábytku ale rozhodujícím faktorem je design jednotlivých výrobků. Nabídka výrobců nábytku je neobyčejně pestrá a proto si můžeme vybírat podle svých představ a požadavků na moderní bydlení.

 

Obývací pokoj


Důležité je také účelné uspořádání. Velký obytný prostor můžeme rozdělit na několik obytných zón, které můžeme oddělit kobercem nebo nábytkem. Hlavní místo ve vybavení zaujímají pohovky, křesla, sedací soupravy, stolky a pokud nemáme samostatnou jídelnu, neměl by v místnosti chybět jídelní stůl . Zóna určená k relaxaci vyžaduje především kvalitní estetické vlastnosti, vycházející z individuálních potřeb a představ.

 

Obývací pokoj

 

Obývací pokoj

 

 

Sedací soupravy

Základem každého obývacího pokoje je vytvoření prostoru s příjemným posezením. Sedací souprava nebo pohovka má být pohodlná, abychom si na ní odpočinuli. Při nákupu dáme přednost tvrdší sedací ploše s dvojitým pružením . V žádném případě nevolíme pohovku, do které se zaboříme,při sezení pak dochází k deformování páteře a vstávání je obtížné. Kvalitní sedací souprava, která má uspokojit naše požadavky , vyžaduje kromě pevné konstrukce s dlouhou životností i použití kvalitních čalounických materiálů. Mezi nejžádanější potahové materiály patří látkové čalounění, které nabízí široký výběr barevných odstínů, jejich kombinací a vzorů –jedná se o mikroplyš, žinylku, žakár . Obliba těchto materiálů je dána především dlouhou trvanlivostí, snadným čištěním a dobrými estetickými vlastnostmi. Současným trendem v materiálech je jemně strukturovaný Carabu, opatřený úpravou proti zašpinění. Dražším materiálem s neopakovatelným kouzlem je přírodní kůže . Předností je její trvanlivost, nevýhodou pak nároky na speciální údržbu. Aby se kůže nevysušila, musí se pravidelně impregnovat speciálními přípravky . Jemné kůže se čistí pouze suchou cestou, kůže s vyšší odolností můžeme otřít vlhkým hadříkem. Někomu může vadit i její neprodyšnost, především v horkém letním počasí, kdy se ne každý může cítit v kožené sedací soupravě příjemně. Módní a oblíbená se stává kvalitní potahová látka Alcantara, která svoji strukturou připomíná samet. Vyznačuje se vysokou odolností proti opotřebení a je výjimečně měkká. Lze ji čistit vodou za použití neutrálního mýdla.  Důležitou estetickou vlastností je také zvolený materiál konstrukce, mezi nejpoužívanější patří dřevo a dřevotříska, stále větší oblibě se poslední dobou těší chromovaná ocel. Levnější sedací soupravy jsou zpravidla sériově vyráběné , zajímavější jsou však možnosti tzv. skladbového programu, kde má zákazník možnost sestavit vlastní soupravu z jednotlivých komponentů dle vlastních funkčních a estetických nároků. Je nutné také rozhodnout, zda má být sedací souprava rozkládací a má být vybavena úložným prostorem . Nabídka výrobců je rozmanitá, ale často se vyplatí dát přednost zakázkové výrobě na míru. Při výběru sedacího nábytku vycházíme z velikosti prostoru . Do menších bytů jsou vhodnější sedačky dvojmístné - nejlépe rozkládací. Bez ohledu na velikost prostoru je vhodné pohovky a křesla uspořádat do tvaru písmene L nebo do kruhu a vytvořit tak zónu pro vzájemnou komunikaci a zároveň tak pomyslně oddělit ostatní plochu. Široká paleta barevných odstínů sedacího nábytku nám umožňuje dostatečný výběr . Barevným trendem současné doby jsou zemité barvy – krémová, písková, velbloudí, ale také antracitová a čokoládová. To však nevylučuje použití zářivých pastelových barev. Vždy dbáme na to, aby barvy sedacích sestav byly sladěny s barevným provedením nábytku, koberce a dalších bytových doplňků.

 

Typy sedacího zařízení - soustavy menších pohovek, rohové sedací soupravy, klasické sedací soupravy.

 

Společenské stolky 

Společenské stolky se vyznačují velkou tvarovou pestrostí a materiálovou různorodostí. Při výběru je třeba mít na paměti to, aby design stolku nebyl v rozporu se stylem místnosti. Výška a rozměry jsou individuální a závisejí na konkrétních požadavcích uživatele. Vedle klasických materiálů lze vkusně použít i tvrzené nebo laminované sklo. Moderní kombinace skla a chromované oceli působí nadčasovým dojmem, technologie zpracování zaručuje odolnost proti případnému nárazu. Současné bydlení z praktického hlediska preferuje použití více stolků umístěných tak, abychom na ně dosáhli z pohovky i křesla a nebo je lze použít jako dekorativní část prostoru. Osvědčují se stejné tvary stolků různé velikosti i skládací stolky, které se dají pod sebe zasunout. Výška musí odpovídat výšce sedací soupravy. 

Jídelní stoly

Jídelní stoly jsou dostupné v různém tvarovém provedení - hranaté, kruhové či oválné. Mezi populární materiály stále patří dřevo, laminované dřevotřískové a dřevovláknité desky. Nezastupitelné místo si získaly výrobky z tvrzeného skla v kombinaci s chromovanou ocelí. Svojí kvalitou a chladným designem jsou vhodné do moderních interiérů. Při pořizování jídelního stolu je důležité zvolit vyhovující rozměry. Minimální požadovaná plocha pro jednoho člověka u jídelního stolu je 60 x 40 cm, optimální výška jídelní plochy je 80 cm. Vyšší či nižší stoly mohou zásadním způsobem znepříjemnit pohodlné sezení. Ideální je použití stolů s nastavitelnou výškou desky. V prostorných bytech jsou zpravidla podmínky pro použití klasických jídelních stolů, v bytech s nedostatkem místa jsou stále více využívané stoly rozkládací.  

Bytové stěny

V každé místnosti, tedy i v obývacím pokoji , klademe důraz na úložné prostory . Dříve používané nábytkové stěny velikých rozměrů jsou v současnosti nahrazovány praktičtějšími skladebními sestavami skříněk a samostatnými nábytkovými korpusy. Elegantním řešením je také zavěšování polic na zeď, ať už jsou využívané jako menší knihovna nebo odkládací či dekorativní prostor. Praktické a účelné jsou uzavřené skříňky se skleněnými nebo dřevěným dvířky, zabudované do zdi nebo volně stojící , podobně jako různé druhy komod. V každém případu jsou výhodné sólové prvky nábytku, které jsou praktické a snadno přemístitelné. Ozdobným prvkem interiéru mohou být police sestavené do různých tvarů, police ze dřeva lze natřít stejnou barvou jako jsou stěny, takže vytvoří jednolitý celek nebo si můžeme zvolit kontrastní barvu a vytvořit tak zajímavou dekoraci. Neobvyklým dojmem působí i police ve tvaru kostek, kterými můžeme prostor v místnosti rozdělit nebo mohou vytvořit samostatně stojící sestavu .

Cílem při zařizování obývacího pokoje je vytvořit útulný a příjemný prostor . Toho můžeme dosáhnout použitím moderních doplňků, které náš byt zbaví jednotvárnosti a navodí příjemné pocity při jeho obývání. Prostor může oživit i použití nějakého zajímavého prvku - může to být například lampa nebo křeslo. Nejsnadněji a mnohdy také bez vyšších nákladů vyzdobíme místnost pokojovými rostlinami.

Zeleň dokáže vzhled pokoje oživit okamžitě a lze ji umístit téměř na kterémkoliv místě. Při výběru pokojových rostlin přihlížíme ke stylu místnosti.

Obývací pokoj bude vypadat útulněji, pokud umístíme na stěny obrazy či fotografie. Důležité je, aby každý obrázek byl dobře vidět a hlavně aby ladil s okolím. Důležitým faktorem je správné vizuální umístění daného obrazu. Pokud jej zavěsíme nad stolek, sedací soupravu nebo jiný kus nábytku, bude vizuální dojem příjemný. Vhodnou dekorací je použití skupinky obrázků, tématicky shodných se společnými dekorativními prvky - např. barevná kompozice nebo rámečky. K dekoraci lze použít i různé skleněné předměty, jejich působivost vynikne vhodným osvětlením. 

Nejdůležitější je vždy prostor barevně i stylově sjednotit. Výběr barev je záležitost individuální, vycházející z našich pocitů. Prostor lze barevně sladit ve stejném odstínu a výběrem doplňků místnost oživit. Dekorativními prvky mohou být závěsy ale i různé tvary polštářků v barevně sladěném provedení. Použít můžeme i barvy kontrastní, vždy však harmonující s celkem. Jako základ barevného provedení se osvědčují neutrální barevné tóny, doplněné pastelovými barvami. Výběr je závislý i na tom, zda je místnost dostatečně osvětlená přirozeným světlem nebo zda je prostor celkově tmavší.

 

Současný trend vybavení obývacího prostoru je minimalistický – menší množství nábytku a dokonalé vybavení a uspořádání odpočinkové zóny.

 

A kam se starým nábytkem? Nebojte se využít služeb stěhovací firmy. Uvidíte, že se vám to vyplatí.

 

 Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu