pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Dlažba interiérová

Perex

Jedním z nejoblíbenějších materiálů pro vybavení bytu či domu je v současné době vedle dřeva bezesporu keramika jak obkladová, tak dlažba

 

 

Nabídka je opravdu široká, dlažbu lze pořídit v různých cenách od  nejlevnějších výrobků až po poměrně  drahé  luxusní vzory.

K rozšířeným a praktickým podlahám patří keramické dlažby. Vyrábějí se z přírodních surovin a vypalují se při vysokých teplotách s glazovaným či neglazovaným povrchem. Způsob výroby a vypalování ovlivňuje výsledné vlastnosti výrobku a stanovuje  vhodnost použití dlažby v určitém prostředí. V současné době se dlažba nepoužívá pouze v koupelně , ale keramická dlažba stále více nachází využití i v jiných částech obytného prostoru. Způsobu použití v obytném prostoru musí odpovídat vlastnosti a povrchová úprava dlaždic.

Dražší variantu podlahy představuje podlaha z přírodního kamene, žuly, mramoru. Vyznačuje se vysokou trvanlivostí a pevností. Vyrábí se ve čtvercových a obdélníkových formátech. V interiéru pak působí dojmem výjimečnosti.

 

Podlaha z přírodního kamene    Podlaha žula - vyrobeno z jednoho kusu kamene

Při výběru  dlažby bychom si měli vždy předem ujasnit, jaký účel bude plnit. Základními kritérii jsou především užitné vlastnosti, závislé na vhodnosti použití různých typů do různých prostor. Za určitých podmínek lze do vnitřního prostoru použít i venkovní dlažbu, dlažbu interiérovou však  použít do venkovních prostor nelze.  Dalším a velmi podstatným kritériem při výběru je samozřejmě design - tedy barevnost, vzorování, možnost kombinace různých prvků, velikost a tvar dlaždic. Tento výběr je zcela ovlivněn naším vkusem a  představami,   v neposlední řadě bývá  limitujícím faktorem  i cena . Atraktivní vzhled a neobvyklý efekt povrchu dlaždice  však není vždy to nejdůležitější . Při výběru podlahového povrchu bychom se měli vážně zamyslet, kde a komu bude sloužit. Jiný typ zvolíme v obývacím pokoji , jiný v koupelně a úplně odlišný  ve vstupní hale. V úvahu je třeba brát i to,  zda po podlahovém povrchu  budou chodit starší a méně mobilní lidé.   Rozhodujícím kritériem v návaznosti na použitý povrch by měla být vždy  bezpečná chůze.

 

Keramická dlažba porcelán    Dlažba Teracota

Aby byla omezena rizika pádu v důsledku uklouznutí je v normách České republiky i EU  zakotven požadavek na posuzování protiskluzové  úpravy podlahových ploch.  Pokud se rozhodneme položit dlažbu do všech bytových  místností musí  mít protiskluzovou úpravu , stupeň této úpravy je závislý na prostoru, ve kterém je dlažba používána – vyšší  stupeň protiskluzné úpravy je požadován v prostoru, kde je podlaha často v kontaktu s vodou, jiný v místnostech suchých.  Pokud jako podlahovou krytinu zvolíme dlažbu s neodpovídající protiskluzovou úpravou, vystavujeme se  vlastně  problému ze zákona. Proto si vždy vyžádejte příslušné informace u prodejce.

 

 • Vzhledem k tomu, že k nákupu dlažby nedochází  příliš často, většině z nás musí vybrané  zboží  sloužit řadu  let, není zde zcela na místě vybírat  zboží nápadně levné, které nemusí mít odpovídající  užitné vlastnosti. V úvahu  bereme i tvary dlažby  a následně náročnost jejich pokládky.
 • Nikdy nevybíráme obklady a dlažbu jen podle fotografií nebo obrázků na internetu,  nejlépe je tedy navštívit vzorkovou prodejnu . Nákup podle katalogu může být velkým rozčarováním,  na obrázku může dlažba působit zcela jiným dojmem, než ve skutečnosti.
 • Důležitým kritériem  při nákupu dlažby je její odolnost proti otěru a mrazuvzdornost. Odolnost proti otěru je rozdělena do pěti stupňů, přičemž jednička je nejnižší, pětka nejvyšší. Pro použití v interiéru se doporučuje  stupeň číslo 3.
 • Odolnost vůči mrazu souvisí s nasákavostí, u dlažby by  nasákavost neměla být vyšší než 3 %, vhodnější jsou však materiály s hodnotou nasákavosti okolo 1,5% a méně. Pro použití dlažby například na venkovní terasy  je nejvhodnější slinutá dlažba, která má hodnotu nasákavosti nižší než 0,1%.
 • Při nákupu dlaždic je nutné brát v úvahu prořez při pokládce a rezervu na případné opravy a proto se doporučuje zakoupit o 10 až 15 % vzoru  více . Je také vhodné ověřit si, zda se daný vzor stále vyrábí a bude ho možno dokoupit případně i v budoucnu.
 • Při nákupu dlažby pečlivě zkontrolujeme barevný odstín a typ na každém kartonu. Výrobce značí  každý balíku číselným nebo znakovým kódem, uvádí  rozměr výrobku i jeho barevný odstín. Bereme  v úvahu i to ,  zda jde o renomovaného výrobce ať už tuzemského nebo zahraničního , u nichž  bývá  kvalita výrobku zaručena. U neznámých  značek naopak nemusí být kvalita zaručena a mohou nastat potíže i při následné reklamaci.


Základem bydlení je kvalitní podlaha. Trendem poslední doby je sjednocování podlahových povrchů jednotlivých místností interiéru. Stále používanější a oblíbenější se stává keramická dlažba . Hlavní výhodou je její trvanlivost a snadná údržba, navíc u keramické podlahy nehrozí její vzdouvání. Vzhledem k vysoké tepelné vodivosti se také nejlépe hodí pro podlahové vytápění. Stává se tak vysoce komfortním řešením dnes už prakticky všech místností interiéru. Její vzhled se stále více přizpůsobuje požadavkům uživatelů a na trhu jsou dostupné rozmanité formáty i designy.

 

Dlažba skleněná   Keramická dlažba   Dlažba skleněná

 

Výrobci kladou u dlažby prvořadý důraz na použitý materiál a strukturu. Rozměry dlažby se výrazně maximalizují, počet spár při pokládce se díky tomu  minimalizuje. Současný design povrchu dlažby obsahuje třpytkové efekty, mikroreliérní  struktury, textilní struktury nebo vtisky na povrchu plochy. Na výběr je  široká škála barev včetně dlažby s metalickým povrchem. Na podlahách vynikají i dekorace a mozaiky. Současná technologie keramické výroby poskytuje možnost vyrobit i design inspirovaný přírodou. Dlažba vypadající jako dřevo je skutečným hitem.Velmi  efektně působí  dlažby s kovovým efektem imitujícím měď.

 

Dlažba s efektem měď Dlažba skleněná mozaika Dlažba metalická Dlažba s efektem dřevo

 

Dlažba klasická


Podlahová dlažba je nejčastěji vyráběna v klasických  formátech 30x30cm a 33,3 x 33,3 cm .  S designem dlažeb je neodmyslitelně spojen také charakter jejich povrchu. V nabídce mnoha  dodavatelů je zastoupen  povrch s různým reliéfem, leštěný nebo částečně leštěný povrch s efektem kontrastu lesku a matu v bohaté paletě barev. Někteří výrobci nabízejí ve stejném designu i technické doplňky pro detailní řešení schodů a soklů . Dlažba v moderním provedení dokáže imitovat dřevo stejně jako koberec.

Velkoformátová dlažba


Současným trendem interiérové podlahové dlažby je dlažba velkých formátů. Pokládkou dlažby tohoto typu získáváme velké plochy, které nejsou přerušovány spárami a vznikají tak velmi zajímavé optické efekty. Celoplošná velkoformátová dlažba je vhodná do každého typu místnosti  a opticky zvětšuje obývací prostory. Vyrábí se ve velmi zajímavých designech, často inspirovaných přírodou nebo textilními předlohami. V nabídce nechybí keramika s designem dřeva - bříza, dub, teak . Povrchové zpracování je v provedení pololesk a mat. Skvělé jsou i keramické imitace carrarského mramoru nebo keramika s trendovými prvky současnosti. Barevné varianty jsou neomezené. Oblíbené povrchové  zpracování - pololesk a mat.

Velkoformátová dlažba  Velkoformátová dlažba

Standardní velikost velkoformátové dlažby má rozměry 45x45 cm nebo 30x60 cm. Výrobky zahraničních výrobců jsou distribuovány i v rozměrech 60x60, případně 90x45 cm. V současné době je možno zakoupit dlažbu i ve formátu 60x120 cm.

Údržba takové podlahy je mnohem jednodušší, zabroušené hrany dlaždic umožňují instalaci s minimálními spárami. Tento typ dlažby je však více náročný na vyrovnaný podkladový povrch, na kvalitu lepidel, penetrace a spárovacích hmot.  Při použití velkých formátů dochází také k většímu prořezu, proto se doporučuje zakoupit asi o 15 % více materiálu.

Teracová a betonová dlažba


Na trhu je dostupná  teracová dlažba s hladkou povrchovou úpravou, kterou lze využít v interiéru např. ve vstupních halách  a teracovou dlažbu s reliéfem, která využívána při úpravě exteriérů ( venkovní terasy a pod ) .Betonová dlažba bez reliéfu  Betonová dlažba s reliéfem  Teracová dlažba s reliéfem   Teracová dlažba hladká

Rady a doporučení:

 

 • Pokud se rozhodnete pro velké formáty keramické dlažby a chcete mít plochu s minimálními spárami, pak volte především dlažbu rektifikovanou nebo kalibrovanou. Rektifikace a kalibrace je dodatečná úprava hotové dlaždice – zabroušení hran, které eliminuje kolísání rozměrů keramiky a zajišťuje geometrickou přesnost.
 • Pro pokládku dlažby je důležitá vyzrálost podkladu a jeho dostatečná pevnost a soudržnost. Při zkoušce pevnosti se povrchu nesmí drobit .
 • Případné nerovnosti odstraníme použitím stěrky – tolerance nerovnosti – 2mm na 2 m délky . Po zaschnutí stěrku přebrousíme.    
 • Před použitím stěrky aplikujeme penetrační nátěr, který volíme podle druhu a stavu podkladu. Na standardní  podklady ( beton,cement ) použijeme univerzální nátěr, na nesavé podklady ( gletovaný beton ) používáme kontaktní můstek.  
 • Na vysušený podklad použijeme parotěsnou fólii a na ni položíme pěnovou izolační podložku
 • Při instalaci velkoformátové dlažby nesmíme zapomenout na dilataci. Dilatační spáry rozdělují podklad na menší pole a vyrovnávají vnitřní napětí v podlahové konstrukci.
 • Velkoformátové keramické prvky vyžadují použití kvalitních lepidel a spárovacích hmot. Vhodná jsou thixotropní lepidla.

 

 

 

Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved

 


Přidejtre svoji firmu