pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Podlahové topení

Perex

V posledních letech se podlahové topení pro své nesporné výhody stále více stává součástí vytápění jednotlivých místností , bytů i celých domů. Ideálním způsobem rozvádí teplotu ve vytápěném prostoru a zvyšuje komfort bydlení.

 

Zatímco u běžných radiátorů rozvod tepla způsobuje cirkulace vzduchu, při které se zároveň víří prach, v tomto případě teplo vzlíná směrem nahoru, v místnosti se tolik nepráší a úklid je jednodušší. Vzhledem k tomu, že po obvodu  místnosti nejsou umístěny žádné radiátory, odpadají různá omezení při zařizování a rozmístění nábytku. Stejně jako topení ústřední či etážové, má i podlahové topení několik způsobů regulace. Vhodnou regulací  pak lze omezit náklady na topení. Nejvhodnější regulace dosáhneme termoelektrickými nebo termostatickými hlavicemi, které uzavíráním a otevíráním jednotlivých okruhů udržují požadovanou teplotu. Systém regulace řídí prostorová  čidla, umístěná v jednotlivých místnostech .

Výhody podlahového vytápění  :

 • rozložení teplot vzduchu ve vytápěné místnosti je lepší než za použití radiátorů
 • již při nižší provozní teplotě lze dosáhnou tepelné pohody a tím i úspory tepelné energie
 • zvyšuje užitnou plochu vytápěného prostoru
 • snižuje prašnost v obytném prostoru a lze je využít i  v domácnosti s alergiky

 

Nevýhody podlahového vytápění :

 • vyšší pořizovací cena
 • doba dosažení provozní teploty je delší
 • velká tepelná setrvačnost, která může způsobit přetopení místnosti
 • omezený výběr typu podlahy, která je vhodná pro podlahové topení


Pro správnou funkci podlahového topení je nutné zvolit vhodnou podlahovou krytinu. Nejvhodnější jsou krytiny s vyšší tepelnou vodivostí, které zajišťují optimální přenos tepla. Nejčastěji je používána keramická dlažba nebo celodřevěné podlahy. Použít můžeme i laminátové podlahy, celoplošně lepené nebo koberce bez spodní izolační vrstvy. Jako nejvhodnější tepelný zdroj se jeví  plynové nebo elektrické kotle. Vzhledem k dlouhé tepelné setrvačnosti nejsou vhodné kotle na tuhá paliva, které neumožňují okamžité odstavení kotle a zamezení přetopení místnosti.

Podlahové topení se dělí na dva základní typy – teplovodní a elektrické.

Teplovodního topení

Zdrojem tepla může být elektřina, plyn či tepelné čerpadlo. Teplovodní topení má funkci  podobnou jako klasický radiátor.  V podlaze jsou uloženy trubky, kterými proudí teplá voda, která ohřívá  podlahu a následně se ohřívá  vzduch v místnosti. Tento typ topení je třeba instalovat vždy při stavbě, dodatečné provedení  je nákladné. Je nutné také předem propočítat výkon topení. Vzhledem k tomu, že po podlaze musíme chodit, teplota vody v trubkách se pohybuje kolem 55 stupňů Celsia, teplota podlahy je však mnohem nižší. V obytných místnostech  normy doporučují maximálně 29 stupňů Celsia, na chodbách nebo v koupelnách  může být teplota až 33 stupňů.

Elektrické podlahové vytápění

Systém elektrického vytápění podlahy je rozšířenější než teplovodní topení a vždy  vyžaduje odbornou elektroinstalační montáž . Elektrické vytápění  může být buď  akumulační nebo  klasickými topnými  kabely a rohožemi nebo lze použít  tenkovrstvé systémy.

 

Akumulační typ

Je používán zřídka , jedná se o drahý typ topení . Nejčastěji se používají  elektrické kabely nebo rohože. Topné kabely mají nižší pořizovací cenu než rohože a jejich instalace je jednoduchá. Pokládají se přímo do betonových podlah, případně se fixují do tepelné izolace. Vzhledem k jejich flexibilitě  je můžeme instalovat v jakémkoli interiéru a lze  nastavit v místech tepelné clony ( u dveří nebo pod okny ) rozdílný výkon. Tento způsob je vhodný při stavbě nového domu nebo celkové rekonstrukci.  Položení tenkovrstvých  systémů nevyžaduje další stavební úpravy . Rohože či kabely se pokládají přímo na stávající podlahu a překryjí se další vrstvou podlahové krytiny.

 

Elektrické topné folie ECOFILM

Jsou nejvhodnějším řešením pro podlahové vytápění pod laminátové a dřevěné plovoucí podlahy. Fólie může plnit jak funkci komfortní teplé podlahy, tak i hlavního vytápění v místnosti. Díky minimální tloušťce topné fólie nedochází k žádnému navýšení konstrukce podlahy a proto fólie mohou být instalovány v celé ploše, nebo pouze v místech, kde uživatel požaduje temperovat podlahu.

Výhody elektrického podlahového topení

 • jednoduchá instalace a přesná regulace teploty pomocí termostatu v každé místnosti
  díky velké vytápěné ploše se efekt vyhřívaní dostaví při nižší teplotě než u jiných systémů
 • zaručuje dlouhou dobu životnosti
 • je vhodným řešením při rekonstrukcích , topná rohož  zvýší  výšku podlahy minimálně
 • vhodným způsobem reguluje rozložení teploty v obytném prostoru

 

 

 

Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu