pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Schody a schodiště

Perex

Schody jsou často proporčně nejvýraznějším detailem. Zpravidla zabírají velkou část interiéru či exteriéru, proto je potřeba jejich výrobu, osazení a provedení důkladně naplánovat již v průběhu projektování.

Schodnicová schodiště

Častým požadavkem na stavbu schodiště je hermeticky uzavřít prostor pod schodištěm - vytvořit komoru, či místo pro jiné (například do sklepa vedoucí) schodiště. Pro tento typ prostorového řešení využíváme schodnicových schodišť. Schodnicové schodiště je tvořeno schodnicemi po stranách a nášlapy v jakémkoliv materiálním či tvarovém provedení. Je možné ho použít coby podpůrný prvek případné příčky. Znamená to postavit nejdřív schodiště a k němu dodatečně připevnit příčku(např. dřevěnou).Je to dokonce ideální řešení vzhledem ke způsobu výroby, montáže a stavby schodiště-je možné nemít k dispozici boční zdi, popř. ty vytvořit ze sádrokartonu, překližky apod. a to klidně až po samotné montáži schodiště. Některé firmy nabízejí jako alternativu schodnicových schodů-svorníková schodiště. Základní rozdíl mezi těmito spočívá v úchytu svorníkových schodišť z jedné strany na stěnu, z druhé strany provázání důmyslným systémem ve vazbě na zábradlí. To podobně jako u schodnicoých systémů zaručí samonosnost konstrukce bez potřeby další podpěry.Obdobně jako u ostatních typů schodišť i schodnicová schodiště se vyrábí i v celodřevěném provedení. Jedná se v zásadě o klasické schodnicové schodiště, jež je opět vyrobeno v dílnách firmy a na místě montáže se pouze složí, ukotví a provedou se dokončovací práce v návaznosti na okolní prvky samotné stavby. Jelikož zde nelze použít malé skladné části, jako je tomu u ostatních nabízených typů schodišť, má toto schodiště jistá omezení co se instalace týče- především z důvodu transportu a nutnosti dokončovacích prací na místě. schodiště-olištování, přípravu a dokončení podlah a podobně. Mnoho zákazníků se domnívá, že vytvořením betonového schodiště a jeho následným obložením docílí stejného vzhledu jako u celodřevěného schodiště s výrazně nižšími pořizovacími náklady. Není to pravda. Většina betonových konstrukcí, které se obkládají, bývá řešena tak, že její obložení je náročnější, než samotné zhotovení celodřevěných schodů a tím také dražší.  I výroba zábradlí bývá většinou levnější u celodřevěných schodnicových schodišť.  

Schody schodnicové    Schody schodnicové

Páteřová modulová schodiště

 Tento typ schodiště vzniká spojením jednotlivých modulů (obratlů páteře-odtud název páteřové schodiště), a následným ukotvením nášlapů na jednotlivé obratle-moduly.  Variabilnost modulové konstrukce umožňuje velkou škálu tvarů schodišť, bez výrazných rozměrových omezení. Dovoluje použití většiny materiálů nášlapů a lze k němu využít veškeré typy zábradlí. Zároveň, při dodržení určitých jednoduchých zásad, je možné pomoci ní vytvořit schodiště s vysokou pevností a tuhostí a za přijatelnou cenu. Obecně můžeme říct, že páteřové schodiště je v poměru cena/užitnost téměř ideální řešení.


 Modulové schodiště    Modulové schodiště

Vřetenová schodiště

Snad nejrozšířenějším typem montovaného schodiště jsou schody vřetenové- neboli jehlové-známé také jako mlynářské schody. Opět je dodržována zásada montovaného schodiště, bez nutnosti použití svarů při samotné montáži. Nášlapy se u tohoto typu montují ve tvaru vřetena kolem trubky-jehly a jsou z hlediska prostorové úspory favoritem. Vřetenová schodiště se nabízejí v klasickém provedení - schody v kombinaci dřevo a lakovaný kov, a pak také v lakovaném provedení kovové konstrukce schodiště. Tento typ je vhodný zejména do interieru-s kombinováním s nášlapy nejčastěji vyrobenými z masivního dřeva. Druhou alternativou vřetenového montovaného schodiště jsou celokovová vřetenová schodiště, vhodná především do exteriéru. Právě proto je jejich povrchová úprava většinou provedená žárovým zinkováním. Vzhledem k tomu, že stále náročnější český trh si žádá luxusní provedení a materiály, nabízejí se i  konstrukce v kombinaci s nerezovými prvky. Především se jedná o nerezová zábradlí, ale u vřetenových schodišť i kompletní nerezová schodiště v kombinaci se dřevem. I doplňky(madla, lišty) můžou být nerezové a to buď v provedení lesk, který je však náročnější na údržbu, nebo mat (kartáčovaný nerez) jež zvládne i drsnější zacházení.

 

Vřetenové schodiště    Vřetenové schodiště

 

 

 

 

Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved

 


Přidejtre svoji firmu