pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Vchodové dveře do bytu

Perex

Vchodové dveře do bytu - co je jejich hlavním účelem? Hlavně je to jejich tepelná izolace, a to i přesto, že na dveře do bytu jsou kladeny mnohem menší izolační nároky, než na dveře do rodinného domu. V zimních měsících ani ve společných prostorách panelových domů není dostatečně teplo, proto jsou kvalitní dveře, které zabraňují úniku tepla, klíčovým faktorem pro zachování teplé domácí atmosféry.

 

Podle čeho ale ještě vybírat dveře? Například podle jejich odolnosti vůči mechanickým vlivům, tedy zlodějům a různým druhům nárazů. Podle jejich zvukotěsnosti, aby v rodině zůstalo to, co nesmí ven a zároveň aby vás nerušily hluky od sousedů. Důležitá je také požární odolnost a kouřová neprostupnost, která může, a většinou i je, rozhodující pro záchranu životů v případě požáru. Kde ale najít dveře, které by splňovali všechna tato kritéria a nebýt podveden? Hlavně musíte dbát na přítomnost všech certifikátů. Na rozdíl od vchodových dveří do rodinného domu, u dveří do bytuv nepotřebujete tak silnou izolační vrstvu, protože na dveře nepůsobí otevřený chlad z venčí, ale pouze chladnější vzduch ze společných prostor domu, díky tomu vás dveře vyjdou i levněji.

Co se ale týká bezpečnosti, tak u té už tolik polevit nemůžete. Zloději a vykradači si raději vyberou za cíl byt v panelovém domě, než patrový dům, kde je u jejich pokusu o zdolání zámku sleduje celá ulice, zatímco v panelovém domě to můžou být maximálně dva až tři sousedé na patře, koukající skrz kukátko. Proto musíte sledovat hlavně bezpečnostní třídu, ta se může pohybovat od 1 do 6, s tím že 1 je nejslabší a 6 nejsilnější. Zlatou střední cestou je třetí bezpečností třída. Takové dveře už poskytují velmi solidní ochranu proti vloupání, přitom ale nejsou velkou ranou pro rodinný rozpočet. Pokud se obáváte vloupání, nejdůležitější charakteristikou při výběru pro vás je počet a síla bezpečnostních čepů, protože v těch spočívá síla dveří, a jejich schopnost odolávat silným nárazům a pokusům o vylomení.

V jednom vchodě panelového domu může být až 36 bytů, nemluvě o sousedních vchodech, a každý je přitom vybaven sporákem, žehličkou a dalším elektrickým příslušenstvím, které může zkratovat. V případě požáru však nebude ohrožen pouze jeden byt, ale celý vhod, nebo dokonce dům. Proto musí být podle zákona všechny byty v panelových domech opatřeny protipožárními dveřmi, aby se pro případ, že vypukne požár, oheň zdržel co nejdéle v místě vzniku a neměl šanci ohrozit celý dům. Odolnost dveří vůči ohni se měří v minutách, které vyjadřují dobu, po kterou jsou dveře schopné vzdorovat ohni. Nejmenší odolnost je 15 minut, nejvyšší 180 minut, s tím že v panelovém domě musí mít dveře minimálně třicetiminutovou odolnost.

Ruka v ruce s odolností vůči ohni jde i kouřová neprostupnost. Ta zabraňuje průniku kouře z vašeho bytu, pokud v něm vypukne požár, do ostatních částí domů, aby neohrozil vaše sousedy, a naopak nenechá projít kouř do vašeho bytu, pokud se oheň vznítil na patře nebo v sousedním bytě.

Pokud již máte vybrané dveře, které vás uspokojují bezpečností třídou a protipožární odolností, zaměřte se na doplňkové vlastnosti, jako například zvuková izolace, nebo způsob otevírání dveří. Ano, nemusíte dveře otevírat klasickým otočením klíče, odemknout si můžete i mobilní aplikací, nebo pomocí otisku prstu. Jak vidíte, možností a faktorů je spousta, proto se můžete kdykoliv zastavit u nás v showroomu v Praze 10 a Praze 6 nebo v Brně, a naši zaměstnanci vám rádi poradí. Adresy najdete na https://dvere-erkado.cz/kontakty


Přidejtre svoji firmu