pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Zahradní krby

Perex

Zahradní ( venkovní ) krby slouží k přípravě grilovaných a uzených specialit a jsou příjemným doplňkem každé zahrady. Vhodné jsou pro majitele rodinných

Zahradní krby


Vhodné jsou pro majitele rodinných domků,chataře, chalupáře i zahrádkáře. Neslouží pouze k přípravě různých pokrmů, ale dokáží také vytvořit příjemnou pohodu při posezením v rodinném kruhu i s přáteli .


Zahradní krby můžeme vybírat z celé řady materiálů a designu a nebo je možno nechat si je postavit na zakázku nebo svépomocí dle vlastní představy. U krbu není důležitý pouze jeho vzhled, důraz je kladen především na jeho užitné vlastnosti. Od použitého materiálu a designu se odvíjí  i  cena. Jako palivo je  používáno dřevěné uhlí, lze použít i drobné kousky dřeva.

Zahradní krb   Zahradní krb


Krby mohou být zděné, celokovové, litinové a mohou být vybaveny elektrickým grilem, udírnou nebo pečícími kameny. Většina výrobců dodává také veškeré příslušenství jako jsou  grilovací jehly, rošty, elektrické poháněcí motorky ke grilům a jiné doplňky.


Použité kvalitní materiály zaručují dokonalou odolnost proti žáru i povětrnostním vlivům. Většina modelů zahradních grilů montovaných je konstruována a vyráběna tak, aby jejich montáž byla jednoduchá a bylo možno ji provést bez zvláštních odborných znalostí.


U všech typů zahradních krbů byl kladen důraz na jejich jednoduchost a funkčnost tak, aby byly snadno sestavitelné a nebyla zapotřebí odborná montáž.


K roztápění kromě dřevěného uhlí lze použít i drobné kousky dřeva, plameny by však neměly přesahovat horní polohu grilovacího roštu .  Při nedodržení této zásady může dojít k přetopení krbu, které se projeví např. popraskáním jednotlivých betonových dílů, barevnými změnami povrchu apod.


Na trhu je široká nabídka sériově vyráběných zahradních krbů od různých dodavatelů  v různém provedení. Pokud nemáme speciální požadavky , lze si ze sériově vyráběných  krbů  vybrat , navíc mají tyto výrobky certifikát o jejich zdravotní nezávadnosti a bezpečnosti provozu.  Vybírat můžeme od jednoduchého výrobku s cenou několika tisíc až po velké sestavy třeba i s udírnou , jejichž cena je potom výrazně vyšší.


Průmyslově vyráběný krb má velmi jednoduchou montáž a pokud se rozhodnete změnit ráz a uspořádání zahrady, můžete jej  kdykoliv přemístit . Prefabrikované krby  se  skládají z dosti  těžkého  podstavce , který zajišťuje stabilitu celého krbu. Součástí podstavce je  prostor pro skladování dřeva. Nad tento prostor se umístí pracovní deska a ohniště.  Obložení  ohniště je šamotové. Nad ohništěm je umístěna  výškově nastavitelná  grilovací mřížka. Díky klapkám u ohniště, které usměrňují přívod vzduchu, můžeme regulovat i stupeň hoření . Popelník u ohniště jde jednoduše vyndat a proto i údržba krbu je nenáročná. Posledním dílem je komín se stříškou, která zabraňuje odlétání   jisker a zatékání dešťové vody. Jako materiál na komín se používá nejčastěji měď, speciální ocel nebo nerez.


Pro výrobu prefabrikovaných zahradních krbů se používá beton a kov nebo kombinace obou materiálů. Vzhledem k tomu, že je kov lehčí než beton,  umožňuje snadnější montáž i případnou demontáž . Kov však musí být vždy odolný proti korozi.
Betonové krby tvoří klasiku a díky použité technologii výroby může být materiál různě probarven , takže může připomínat strukturu přírodního materiálu např. přírodní kámen. Komín  nebo alespoň lapač kouře se zhotovuje z kovu.

 

Zahradní krb   Zahradní krb

Čím můžeme v krbu zatopit  ?

Nabízí se několik druhů paliva - dřevěné uhlí nebo brikety a samozřejmě dřevo. Před zatopením si však raději  zjistěte,  jaké palivo doporučuje výrobce. Použijete-li jiné, než je uvedeno v návodu, může to výrobce považovat za porušení záručních podmínek. V případě, že budete topit dřevem , musí být dobře vyschlé, měkká dřeva by měla schnout alespoň jeden rok, tvrdá tři roky. Dřeva s vysokým obsahem pryskyřic raději vynechejte úplně. Při hoření uvolňují karcinogenní látky. V žádném případě nepoužívejte dřevo  shnilé  nebo odpadní .

 

Umístění krbu


Pro umístění krbu je ideální  klidné zákoutí v blízkosti domu či chaty s dobrým přístupem. V okolí krbu by  měl být dostatečný prostor se zpevněným povrchem – např.  plocha z betonu nebo dlažby. V blízkosti  krbu je vhodné  umístit posezení, které  by  mělo být  v závětří. Příjemné zákoutí lze vytvořit vysazením keřů nebo jehličnanů . Je vhodné k místu zajistit i  přívod vody a elektřiny.
Jako doplněk k zahradním krbům a grilům lze zakoupit i žulové pečící kameny . Cena pořízení se pohybuje okolo 800 Kč.

 

Zahradní krby s udírnou


Řada výrobců nabízí ke krbu i připojení na udírnu. Zahradní krb s udírnou nemusí splňovat parametry klasické udírny, udírnu zde představuje tzv. douzovací střecha, která slouží především k douzování a ohřevu  masných výrobků.

 

Doporučení

  • Pro snadnější provoz  montovaného zahradního krbu  je praktičtější používat větší pracovní desku .
  • Krb montujeme  na vodorovný základ -  beton,dlažba
  • Montované zahradní krby lze na trhu zakoupit již od částky asi 5000 Kč a výše.
  • Většina výrobců dodává doplňky k zahradním krbům jako jsou  krbové stolky, nástavce komínů, zahradní vázy i  zahradní nábytek ve stejném designu jako zahradní krby  

 

Zděný zahradní krb


Krby jsou větší zahradní stavby a proto musíme citlivě zvažovat výběr typu, barvy a umístění. Nejvhodnější místo pro stavbu krbu je kryté místo v blízkosti domu, vždy však musíme brát v úvahu architektonický styl domu a uspořádání zahrady. Jako stavební materiál při výstavbě krbu je vhodný přírodní kámen a cihly. Vnitřní stěny ohniště a dno vyzdíváme šamotovými cihlami, které při velkém žáru nepraskají. Komín krbu osadíme  stříškou z plechu, která zabrání zatékání vody. Nad dno ohniště ve výšce  5 až 10 cm umístíme rošt ze svařovaných ocelových prutů . V boční zdech krbového otvoru zazdíme trubky pro vidlice na rožnění.

 

Doporučení :

  • Zahradní krb stavíme nejčastěji o hloubce 40 cm, výška krbového otvoru by měla být 50 cm a šířka 70 cm. Výška komínu může být až 4 metry.
  • Při stavbě musíme uvažovat i velikosti manipulační desky, prostoru na skladování paliva a odkládání krbového nářadí.
  • Jako otop pro přípravu grilovaných pokrmů je nejvhodnější dřevěné uhlí , kdy při hoření nevznikají rizikové zplodiny, usazující se na povrchu potraviny. Pro uzení je pak  nejlépe použít dřevo z ovocných stromů.   

 

 

Zděný krb      Zděný krb

 

Lávové grily

Grilování na klasickém ohništi je sice stylové, avšak větší pohodlí a méně práce zajistí lávové grily. Jsou sice dražší než běžné (od 4500 korun výše), ale odpadá manipulace se žhavými uhlíky. Lávové kameny jsou  zahřívány plynovým hořákem a velmi rychle dosáhnou požadované teploty. Jako zdroj tepla se u lávových grilů využívá propan-butan, který je bez zápachu a nijak neovlivňuje chuť výsledného pokrmu.  
 
Absence typického kouře vznikajícího při spalování dřeva umožňuje využití těchto grilů i na terasách bytů, aniž jsou obtěžováni sousedé. Navíc po grilování nezůstane žádný popel a tím odpadá i závěrečná   špinavá práce.

 

     Lávový gril zahradní     Lávový gril zahradní Texas

 

 

 

Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu