pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Nový zákon změnil hypotéky…

Perex

Od 1. prosince 2016 platí v České republice zákon o spotřebitelském úvěru. Jeho cílem je vnést více řádu do oblasti poskytování půjček a hypotečních úvěrů. Co konkrétně se změnilo? Na co si musíte dát pozor, když si půjdete žádat o hypotéku?

Nový zákon jako nutnost

Nízká úroková sazba ve spojení s mírnějšími podmínkami v minulosti způsobily, že si hypoteční úvěry sjednali i lidé, kteří patří do rizikovější skupiny. Protože se dá předpokládat, že úroková sazba v budoucnu bude růst, hrozí, že by se lidé dostali do finanční tísně. Právě to bylo jedním z hlavních impulsů, proč byl vytvořen nový zákon o spotřebitelském úvěru. Kromě hypoték řeší i nebankovní půjčování.

Přísnější a současně vstřícnější

Hlavní změnou je, že banka bude muset důsledně kontrolovat bonitu klientů (tedy schopnost splácet). Pokud by to neudělala a klient by se dostal kvůli splácení do problémů, smlouva by mohla být prohlášena za neplatnou.

 

 

Získání hypotečního úvěru se kvůli novému zákonu stane mnohem složitější. Už není tak lehké získat 100% hypotéku (Dle doporučení ČNB banky ani nesmějí dávat 100% hypotéku). Banky zjišťují, jestli lidé mají úspory ve výši alespoň 5 % z částky, na kterou si chtějí vzít úvěr. Zákon přinesl i zmírnění, a to v oblasti poplatků. Snížil se poplatek při předčasném splacení. Jeho výše je maximálně 1 % z předčasně splacené částky. Novinkou také je, že můžete kdykoliv předčasně splatit jakoukoliv půjčku. V tomto případě si poskytovatel nemůže účtovat penále, klient zaplatí pouze takzvané účelně vynaložené náklady.

 

 

Jděte na to zodpovědně!

Pokud si chcete vzít hypotéku, nejdříve dobře zvažte, jaký typ je pro vás ten nejlepší. Pokud se v hypotékách a vůbec ve světě finančních úvěrů neorientujete, doporučujeme vám přečíst si rady a návody, jež pro vás připravil poradní magazín Radyprovšechny.cz, konkrétně v rubrice finance.

 

Tento článek vznikl ve spolupráci s online magazínem www.radyprovsechny.cz.


Přidejtre svoji firmu