pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Vnitřní krby

Perex

Krbová kamna a krbové vložky jsou nejen praktickým topidlem, ale i estetickým doplňkem současného moderního interiéru.Většina kamen a krbů dostupných na  českém trhu je konstruována výhradně pro topení dřevem a dřevními briketami. V omezeném množství jsou však vyráběna  kamna a krby, ve kterých je možné topit uhelnými briketami nebo uhlím. Z praktických důvodů není jejich použití příliš vhodné, uhlí při spalování kouří ,čelní sklo se rychle zašpiní a údržba  je náročnější.

Krb Phillipe moderní    Krb Phillipe moderní

 

Hlavním kritériem při výběru krbů je zpravidla způsob jejich využití. Rozhodující je, zda budeme kamna využívat jako hlavní zdroj tepla nebo budou sloužit pouze jako doplňkový zdroj v kombinaci s ústředním topením a nebo budou využívána pouze k příležitostnému topení a  jejich hlavní účel bude pouze dekorativní. Pokud známe účel použití , můžeme zvolit i druh paliva. Chceme-li topit s malými náklady na otop,  použijeme jako palivo dřevo, dřevní brikety nebo pelety. Tato kamna patří však k těm nejdražším , ovšem jejich předností je dokonalé využití  paliva.

 

Krb Phillipe moderní    Krb Phillipe moderní

U krbu je důležité správné stanovení výkonu. Již při volbě krbu musíme vědět, jak velkou obytnou plochu bude vytápět. Zda pouze jednu místnost, nebo celý dům či byt. Kamna s nízkým výkonem prostory dostatečně nevytopí, jsou stále přetápěná a může dojít k jejich poškození. Naopak kamna s předimenzovaným výkonem musí být stále přivřená, proto  mají omezený přístup vzduchu a dochází k znečišťování krbového skla. Dle doporučení výrobců postačí  k vytopení 20 m3 prostoru 1 kW výkonu.

 

Krb Phillipe moderní    Krb Phillipe moderní


Pro bezproblémový  provoz krbu je důležitá i správná  funkce komínu. U nových staveb již můžeme dopředu počítat s napojením krbu do komínu, u stávajících staveb je nutné provést odpovídající úpravy . Pokud objekt komín nemá, je možné provést vestavbu, znamená to však náročný stavební zásah. Z hlediska požární ochrany je nutné provést jedenkrát ročně revizi komínu odbornou firmou .

Krb Phillipe moderní    Krb Phillipe moderní    Krb Phillipe moderní

 

Krbová kamna

Mohou být používána pouze k přitápění v kombinaci s jiným topným systémem a nebo mohou vytápět celý obytný prostor. K vytápění celého obytného prostoru jsou vhodná dvouplášťová krbová kamna s teplovodním výměníkem .Výměník je zabudován uvnitř kamen, lze k němu připojit teplovodní trubky a zajistit tak rozvody tepla do celého  bytu.

Krbová kamna mohou být : litinová , kachlová a mastková. Někteří výrobci dodávají kamna s dvojím spalováním , vybavená katalyzátorem. Zapojení krbových kamen je nenáročné. Po zakoupení se připojí kouřovodem ke komínu a mohou se používat.

Krbové vložky

Krbová vložka je základem krbu,její správná funkce závisí na kvalitě materiálu. Na trhu jsou dostupné plechové nebo litinové vložky s různými tvary skla nebo otevíráním dvířek.Litinové krbové vložky zaručují dlouhou životnost a vybírat můžeme z různých designů. Topeniště je uzavřeno prosklenými litinovými dvířky, což umožňuje zatopit v krbu bez rizika požáru. Kvalitní keramické sklo garantuje bezpečný provoz. Vložky jsou opatřeny ovládacími prvky pro regulaci primárního a sekundárního vzduchu a dalším příslušenstvím. Krbové vložky je nutné obestavět , případně i obložit- například keramickými kachlem . Vložka pak vypadá jako uzavřený krb. Můžeme je také vložit do již existujícího otevřeného krbu, který tak získá výrazně vyšší účinnost. Pro izolaci obezdívky musíme použít nehořlavý materiál - kalciumsilikátové desky, které se na vyzděnou plochu  lepí montážním lepidlem.  Pokud chceme vytápět  i okolní místnosti , můžeme  si pořídit vložku  s teplovodním výměníkem nebo  použít rozvod teplého vzduchu. V krbových vložkách se nejčastěji topí dřevem, dřevěnými briketami , ale  existují  i kamna na dřevěné pelety.

 

  • Teplovzdušné  krbové vložky - jsou určeny pro náročnější uživatele,na trhu lze zakoupit např. výrobky firmy Romotop. Jsou vyráběny z kvalitní litiny v kombinaci s ocelovým plechem a žáruvzdornou výstelkou.
  • Teplovodní krbové vložky - většinou se používají jako doplňkový zdroj tepla v kombinaci s jiným  druhem topení
  • Elektrické krbové vložky - jsou ekologické, můžeme je používat pouze jako dekoraci interiéru nebo jimi  vytápět i prostor . Většina modelů obsahuje termostat pro regulaci spotřeby energie. Jejich instalace je jednoduchá, k provozu postačí pouze zapojení do zásuvky .
  • Plynové krbové vložky - svým vzhledem jsou velmi podobné klasickým krbovým vložkám. Jsou určené pro vytápění zemním plynem. Největší jejich předností je možnost regulace teploty.  Mohou být vestavěny do všech starých i nových krbů.
  • Krby bez komínu – neboli biokrby - jsou vhodné do menších prostor nebo panelových bytů. Jsou vyráběny například z tvrzeného skla v moderním designu a spaluje se v nich bio líh .

 

Krb Phillipe moderní     Krb Phillipe moderní

 

Rady a doporučení

 

  • Pokud používáme jako palivo dřevo, je vhodnější  pro lepší spalování a je vyšší výhřevnost dřevo tvrdé . Vlhkost by neměla být vyšší než 15 % .
  • Pokud topíme v krbu, musíme počítat s vyšší prašností v místnosti
  • Pokud si pořídíte biokrb, nikdy nedolévejte palivo do hořícího krbu

 

 

 

 Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved

 


Přidejtre svoji firmu