pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Jak na plíseň na fasádě?

Perex

Jakmile se na fasádě objeví černý povlak, měli byste problém neprodleně řešit. Nejde o nic jiného než o plíseň, která škodí lidskému zdraví a zároveň znehodnocuje stavbu a snižuje její životnost. Proč se plíseň objevuje a jak se s ní vypořádat? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujících odstavcích.

Co jsou to plísně a kde se jim daří?

Plísně jsou mikroskopické houby, a proto je naprosto logické, že se objevují v místech s nadměrnou vlhkostí. Daří se jim v poměrně širokém rozmezí teplot – výjimečné nejsou ani extrémy kolem -10 °C a +40 °C. Optimální teplota se pohybuje kolem 25 °C, tedy v období od jara do podzimu.

 

Plísně postihují zejména fasády na severních, severozápadních, severovýchodních a západních stranách domů. V těchto místech je vlhkost z ovzduší umocněna trvalým stínem. Nadměrná vlhkost na fasádě kondenzuje a mikroorganismům se zde velmi daří. Plísně jsou velmi nenáročně a obejdou se bez kyslíku a světla. Na fasádě se mohou objevit také řasy a mechy.

 

 

Plísně si nevybírají a jsou-li splněny základní podmínky (vlhkost, stín), mohou se objevit na jakémkoliv fasádním systému – od brizolitové omítky až po plastové palubky. Nejnáchylnější jsou barvy a omítky na bázi akrylátových pryskyřic, o něco odolnější pak silikátové, cementové a vápenné omítky a barvy.

Jak se plísně zbavit?

Jednu z možností představuje čištění fasád, nicméně jde jen o dočasné řešení, než se plísně objeví znovu. Proto je nezbytné, aby byl po odstranění lokalizován zdroj vlhkosti a provedena patřičná opatření, která zamezí jejímu dalšímu vzniku.

 

 

Efektivním řešením jsou speciální nátěry fasád – poskytují trvalou ochranu a jsou z dlouhodobého hlediska levnější než neustálé čištění fasády speciálními chemickými prostředky. Nátěry proti plísním nepropustí plíseň do struktury nátěru, jsou odolné vůči slunečnímu záření a dalším vnějším vlivům. Další informace najdete na www.cisteni-fasad-ars.cz.

 


Přidejtre svoji firmu