pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Vany

Perex

Otázku, zda mít v koupelně vanu či sprchu, řeší nejedna rodina. Obě varianty mají své přednosti, ale pokud chceme zažít pocit dokonalé relaxace a prohřátí těla,určitě se rozhodneme pro vanu.

 

 

Potěšeny budou i naše děti, které si dovádění ve voňavé pěně dokonale užijí. Nezáleží ani tak na velikosti, ale spíše na ergonomicky propracovaném tvaru včetně vnitřního členění.

 

 

vana

 

Před nákupem si ujasníme své požadavky :

 • jaký prostor máme pro instalaci vany
 • kolik osob bude vanu používat
 • jaké jsou naše zvyklosti, zda dáváme přednost praktičnosti před nápaditým designem, potřebujeme vanu menších rozměrů nebo bezpečnou pro děti a starší osoby.
 • při výběru v obchodu nebo koupelnovém studiu se rozhodně nebojíme vanu vyzkoušet a vlézt si do ní.
 • informujeme se i o možnostech další možné úpravy za příplatek – různé protiskluzné a antibakteriální úpravy, použití doplňků jako jsou podhlavníky a madla. Většina výrobců také dodává k vanám různé typy vanových zástěn, jejich použití v koupelně jistě velmi oceníte.
 • zajímat nás bude i kvalita a životnost zvoleného materiálu a náročnost údržby. Výběru vany věnujeme dostatek času, abychom zjistili, zda opravdu splňuje naše požadavky.

 

koupelna los kachlos      Vana retro

 

 

Nejčastěji používanými materiály jsou akrylát, litina a smaltovaná ocel .

Jen málokterý obor lidské činnosti zaznamenal v posledních dvou desetiletích takový rozmach, jako výroba sanitární techniky, zejména pak výroba akrylátových van a sprchových koutů. Akrylátové výrobky se začaly na našem trhu objevovat počátkem 90.let minulého století , kdy byly založeny i první české firmy. Mezi první patří u nás firma RAVAK , která se kvalitou a provedením svých výrobků prosadila i na evropské trhy. Akrylátová vana ROSA se stala nejprodávanější u nás i v Evropě a získala řadu ocenění. Další česká firma , jejíž výrobky jsou rovněž velmi žádány, je firma POLYSAN , která jako jedna z prvních začala na přání zákazníků osazovat vany hydromasážními systémy a tyto výrobky si získaly oblibu i na evropském trhu. Rovněž česká firma TEIKO patří mezi úspěšné výrobce, jejichž výrobky jsou žádány na domácím i zahraničním trhu.

Akrylátové vany


Akrylátové vany jsou vany vyráběné špičkovými technologiemi z kvalitních umělých materiálů. Kvalitní vany jsou vyrobeny ze 100% akrylátu ( kde tloušťka použitého materiálu je minimálně 4,5 mm ) s antibakteriálním povrchem . Takové vany jsou stabilní a pevné a je zde zaručena dlouhá životnost. Po celou dobu udržují stále stejný vzhled bez změny barvy. Pokud by došlo k poškození vany, není problém materiál zabrousit a vana vypadá jako dříve. Akrylát je velmi dobře tvarovatelný, což umožňuje výrobcům nabízet nepřeberné množství originálních tvarů, velikostí a designů. Akrylátovou vanu je možno za příplatek pořídit v jakémkoli barevném odstínu. Další výhodou je montážní variabilita, která umožňuje tyto vany montovat nezávisle na práci obkladačů, akrylátové vany nemusíte vždy obezdívat a obkládat. Stačí použít příslušné akrylátové panely a montážní lišty. Akrylát navíc umožňuje díky svým vlastnostem snadnou instalaci madel,podhlavníků a dalšího příslušenství. Akrylátové vany mají výrazně lepší tepelně-izolační vlastnosti a zajišťují lepší požitek z teplé koupele,mají také velmi příjemný hladký a lesklý povrch, což značně ulehčuje jejich mytí a běžnou údržbu. Vana z tohoto materiálu se snadno udržuje v čistotě a je odolná běžným čistícím prostředkům. Stejně jako u smaltované oceli se ale raději vyhněte čistícím pískům.
Při výběru vany bychom Vás rádi upozornili na levné náhražky, které jsou označeny také jako akrylátové. Tyto vany jsou vyrobeny z  ABS desky, která je pokryta vrstvou akrylátu menší než 1 mm. Vany vyrobené z takového materiálu dlouho nevydrží, jsou nestabilní a rády praskají .

Smaltovaná litina

 
Litina byla jedním z prvních materiálů používaných k výrobě van. Přestože jsou dnes díky novým technologiím k dispozici i další materiály, zachovává si litina své stálé místo u některých výrobců . Důvodem jsou její výjimečně dobré tepelně-izolační vlastnosti – voda po napuštění zůstává velmi dlouho teplá. Litinová vana je velmi pevná, tvarově stálá a má dlouhou životnost. Nevýhodou je poměrně velká hmotnost, která může komplikovat převoz i instalaci vany a také omezené množství výběru tvarů, které lze z litiny vyrábět. Na trhu lze zakoupit i litinové vany s protiskluznou úpravu Antislip. Tato speciální úprava je buď přímo vybroušena do smaltu a nehrozí tak mechanické poškození povrchu a nebo je aplikována formou lepených antislipových úprav.

Smaltovaná ocel

 
Nahrazení litiny smaltovanou ocelí umožnilo snížit hmotnost vyráběných van a rozšířit nabídku jejich tvarů. U tohoto materiálu je velmi důležitá tloušťka – obvykle jsou vany vyráběny s tloušťkou 2 mm, ale na našem trhu lze zakoupit také luxusní vany až z 3,5 mm silné oceli (vany značky Kaldewei) – tyto vany jsou velmi pevné a výjimečně odolné proti poškrábání. Aby si Vaše vana zachovala svůj dokonalý lesk, používejte tekuté čistící prostředky a hrubé písky raději vynechte.

QUARYL

 
Představuje průlom v oblasti koupelového designu. Jedná se o unikátní konstrukční sanitární materiál vyvinutý firmou Villeroy & Boch, umožňující kvalitativně vyšší standardy v oblasti uživatelského komfortu vybavení koupelen a sanitárních prostor. Jeho vynikající vlastnosti nebyly od roku 2001, kdy byl poprvé představen, dosud ničím překonány. Díky technologii lití , kterou se QUARYL zpracovává, je ideálně předurčen pro dříve nemyslitelná designová řešení, která aplikace klasického akrylátu neumožňovaly. Přesné úhly a hrany, hladké tvary, zaoblení a přechody, se díky technologii QUARYL staly skutečností. Výrobky z QUARYLU mají stejnou tloušťku stěny ve všech místech a jsou samonosné . Odpadá nutnost vnější sklolaminátové výztuže i podpůrné desky pod dnem vany jako u běžných akrylátových výrobků . Kombinuje v sobě vynikající vlastnosti akrylu a tvrdost a odolnost minerálního křemene ,odolný vůči odření,dlouhodobě lesklý a zároveň protiskluzný.

 

 

 

Praktické rady :

 

 • velikost vany má odpovídat našim skutečným potřebám,u nadměrně velké vany dochází k  plýtvání vodou a následně i ke zvýšení poplatků za odběr vody.
 • při nákupu vany ji bez obav vyzkoušíme , položíme se do ní, zjistíme, jestli se pohodlně vstupuje a zda nám vyhovuje tvar i členění . Dobře ergonomicky členěná vana má ve vnitřní části i oporu pro nohy. Cítíme se v ní bezpečně a pohodlně .
 • při výběru vany bereme v úvahu, zda bude průchodná skrze dveřní zárubně. Volně stojící vany vyžadují dostatek prostoru, hůře se z nich vystupuje a úklid podlahy vyžaduje více času
 • v případě nákupu akrylátové vany sledujeme sílu materiálu. Kvalitní materiál má tloušťku 4-5 mm.
 • vyhneme se cenově lákavým vanám , zpravidla bývají vyrobeny z nekvalitního materiálu, jsou nestabilní a mohou i praskat .
 • provedení keramického obkladu asymetrické vany je náročnější a proto pečlivě sledujeme prováděné obkladačské práce
 • nejčastěji používaný je akrylát. Díky své poddajnosti při výrobě nabízí rozmanité tvary a je oblíben i návrháři i zákazníky. Akrylát je na omak teplý a příjemný , prázdná vana nestudí, je stálobarevný, lze ho snadno navrtávat a dodatečně instalovat madla a podhlavníky.
 • akrylátové vany čistíme běžným saponátovým přípravkem, vyhneme se čistícím pastám a pískům
 • používáme-li vanu ke koupání čtyřnohých zvířat, tlapky mohou povrch nenávratně poškodit.
 • Microban - speciální antibakteriální technologie, která je již v průběhu výroby aplikována do akrylátu. Při kontaktu s bakteriemi Microban narušuje stěny buněk a tím jim znemožňuje dále růst a rozmnožovat se . Úprava je odolná, zdraví neškodná. Lze jí pořídit za příplatek . Vhodná pro velké rodiny s náročnějším provozem.
 • JIKA Perla Glass – je speciální úprava na skleněné zástěny u van. Díky ní se voda sbalí do kapiček, které s sebou odvádí mastnotu i vodní kámen. Na povrchu zástěny se tak netvoří mapy

 

 

Tvary van

 

Klasické vany

z akrylátu se vyrábí z důvodu rekonstrukcí koupelen, kde není zvláštní požadavek na tvar vany nebo kde se jedná pouze o výměny starých smaltovaných nebo litinových van za vany nové s co nejnižšími pořizovacími náklady. Klasické akrylátové vany vycházejí tvarem ze starých, převážně plechových van, které měly vždy obdélníkový tvar.

klasické vany

Obdélníkové vany

jsou v poslední době ve stále větší oblibě . Obdélníkové vany jsou pravoúhlé a jsou nejvíce používané v moderním designu současné koupelny.


obdélníkové vany

 

Rohové vany

příjemně mění vzhled každé koupelny, protože jejich tvary přímo rozbíjejí pravé úhly s kterými většinou bojujeme nejen při realizaci koupelny. Rohové vany se vyrábí buď jako vany symetrické nebo jako vany asymetrické. Symetrické rohové vany mají tvar pravoúhlého trojúhelníku se stejně dlouhými odvěsnami a mírně vypouklou přeponou. Asymetrické rohové vany se vyznačují tvary s různě dlouhými odvěsnami a jsou stále více žádané a využívané pro rekonstrukce koupelen. Tvarová nepravidelnost asymetrické rohové vany je vhodná pro řešení středně velké a menší koupelny .
 

rohové vany

 

Asymetrické vany

zasahují do všech tvarových skupin akrylátových van. První asymetrické vany se objevily mezi vanami rohovými. Některé moderní způsoby řešení koupelny vyžadují atypické nebo asymetrické tvary sanitárního vybavení . Těmto požadavkům se přizpůsobili i výrobci akrylátových van a do svého výrobního programu zavedli výrobu asymetrických van téměř ve všech tvarových skupinách.

 

 

asymetrické vany

 

Oválné vany

jsou stále oblíbenější a žádanější při výstavbě nebo rekonstrukci koupelny. Svými tvary jsou určeny spíše do prostornějších koupelen,které dají výrazně vyniknout jejich specificky oblým tvarům.

 

 

oválné vany

 

Zápustné vany

mohou být všechny standardní vany kromě van volně stojících. V zásadě se jedná pouze o způsob montáže,tedy zabudování vany. Vany lze zapustit - zabudovat buď do přidaného - přizděného soklu nebo do podlahy, což je technicky nejobtížnější způsob zabudování vany.

 

 

zápustné vany

 

Celotělové vany

Tyto vany jsou ergonomicky tvarované pro vířivou,perličkovou nebo podvodní masáž celého těla. Vany se liší výbavou,ovládáním a objemem vody.

 

 

celotělové vany

 

Vany pro seniory a tělesně postižené osoby - Seniory handicap line

v současné době jsou na trhu dostupné praktická sedací bezbariérová vana s bočními dvířky pro pohodlný vstup a výstup tělesně postiženého uživatele, nebo vany se sníženým vstupem. Vany mají sedátka a dostatečný prostor pro sezení. Tato provedení umožní provádění intimní hygieny bez nutnosti asistence druhé osoby.

 

 

 

vany pro seniory

 

 

Volně stojící vany

jsou vany instalovány do volného prostoru , který dá vyniknout jejich jedinečné tvarové kráse. Neobezdívají se, nezazdívají ani neobkládají. Montují se pomocí podpěrných systémů , které jsou součástí vany. Volně stojící vany obsahují boční stěny, panely, které doplňují vzhled volně stojící vany.

 

 

volně stojící vany

 

 

Retro vany

volně stojící vany secesního či nostalgického stylu jsou stále žádanější. Materiálem pro výrobu bývá převážně  litina,ale Vaši koupelnu mohou zdobit vany secesního stylu vyrobené též z akrylátu . Tyto vany nepostrádají potřebnou kvalitu a krásu a jistě vhodně doplní design Vaší koupelny .

 

retro volně stojící vany

 

 

Hydromasážní vany

Lékaři potvrzují zázračné účinky hydroterapie téměř na všechny oblasti lidského organizmu včetně psychiky a tak je pořízení této vany investicí do kvality Vašeho života. Urychluje se tak úleva od únavy a bolesti, snižuje se krevní tlak, což příznivě ovlivňuje Vaši srdeční činnost i ostatní životně důležité orgány. Omezení bolesti a celkové uvolněním přispívá k psychickému klidu a pohodě, což je nejlepší odměna pro Vaše tělo.

 


 

hydromasážní vany

 

 

 

 

Výběr hydromasáže


Masážní vany neslouží pouze k relaxačním účinkům , ale jsou stále více využívány k léčbě
v prevenci onemocnění pohybového aparátu a také v době rekonvalescence.


Vzduchová masáž: Pokud si chcete pořídit hydromasážní vanu spíše k relaxačním účelům, výborně Vám poslouží tzv. perlivá masáž. Tato masážní vana využívá k masáži vzduch, který prochází skrze trysky umístěné ve dně vany. Masáž je vhodná pro celkovou relaxaci a regeneraci organismu a navození pocitu klidu a harmonie. Výborně se také osvědčuje při nespavosti a lehkých psychických obtížích.


Vodní masáž: Tato masáž (vířivka ) je tou nejlepší volbou při léčbě zdravotních potíží. Pomáhá zlepšit krevní oběh a prokrvit orgány a svaly, mírní svalové křeče a působí blahodárně na celý pohybový aparát.

 

 

Levá a pravá varianta vany

Správná orientace vany v prostoru je jednou z nezbytně nutných podmínek při pořízení koupelny. Proto nikdy tuto stránku nepodceňujte a věnujte ji při výběru správné vany pozornost. To platí pro symetrické i asymetrické rohové vany,které jsou určeny pro maximální využití prostoru v koupelně . Označení L/P.

 


 

 

 

Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu