pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Obklady do koupelny

Perex

K povrchovým úpravám stěn a podlah v koupelnách neodmyslitelně patří obklady a dlažba, které mají nejen důležitou funkční roli z hlediska ochrany stěn a podlah před rozstřikovanou vodou, ale také po estetické stránce.

 

Obklady do koupelny


Obklady určují celkový dojem z koupelny a špičkově a detailně položené obklady a dlažba dají Vaší koupelně opravdový nádech luxusu.

Zařiďte si koupelnu svých snů přesně podle Vašich představ a vyberte si ty správné obklady a dlažby do koupelen! Vhodně zvolené barvy, materiál a typ obkladu mohou Vaší koupelně dodat jedinečný a osobitý charakter, opticky ji mohou i zvětšit a zútulnit. A protože obklady a dlažbu do koupelny nevybíráte každý den, vyplatí se tomuto rozhodnutí věnovat čas. Kvalitní obklady mohou být součástí Vaší koupelny řadu let.

 

 

  Dlažba Carlita Carlo  Dlažba Carlita Carlo

 

Současný trh nabízí neuvěřitelně barevnou paletu obkladů různých dekorů a velikostí s nejrůznějším doplňkovým programem, který zahrnuje listely, přechodové lišty, bombáta a dlaždicové vzory. Zdá se tedy,že najít pěkný obklad do koupelny je celkem snadné. Avšak vybrat ten správný přímo pro vaši koupelnu, je úkol mnohem složitější. Výběr začněme z keramických obkladů, které se v koupelnách používají nejčastěji. A to z toho důvodu, že jsou odolné proti vodě, dobře vypadají a nabídka je široká. Velkou výhodou při výběru obkladu či dlažby je skutečnost, že můžete navštívit některé ze specializovaných prodejen, kde získáte nejen potřebnou inspiraci, ale zároveň i přehled o nabízeném sortimentu tuzemských i zahraničních výrobců. Pokud si i přesto nedokážete představit, jak budou vámi zvolené obklady a dlažba ve vaší koupelně vypadat, požádejte o zhotovení 3D návrhu, který mnohá koupelnová studia běžně poskytují. V případě realizace koupelny studiem může být návrh zhotoven i zdarma.


Pokud vám můžeme poradit, nakupování po internetu je sice praktické, ovšem v případě výběru obkladů do koupelny je lepší vidět vzorník na vlastní oči. Na obrazovce může dojít k určitému zkreslení. Po obdržení obkladů v barvě, které se vám ve skutečnosti nelíbí, může už být pozdě. Tuto skutečnost raději nepodceňujete a navštivte vzorkovou prodejnu.


Barva a typ obkladu záleží zcela na Vašem vkusu, proto byste se měli zamyslet, jakým dojmem má vaše koupelna působit – zda luxusně nebo střízlivě , chladně nebo naopak hřejivě a útulně, a tomu pak podřídit vlastní výběr obkladů a dlažby .

 

 

Koupelna

 

Uvážili jste tedy dobře výběr barvy obkladů? Víte, že když máte malou koupelnu, obložením se vám ještě zmenší? A víte, že použití obkladů v tmavých barvách, zmenší prostor opticky? Světlá barva obkladů nejenže vaši koupelnu na rozdíl od tmavé opticky zvětšuje, ale také jí dodává optimistický nádech. Pokud chcete interiér vaší koupelny opticky zvětšit, použijte na podlahu větší dlaždice než na obklady stěn.

 

 

Koupelna Koupelna

 

Při výběru vhodné barvy a designu nezapomínejte na bezpečnost. Obecně se doporučuje dát přednost dlaždicím s antiskluzovým povrchem.


Při nákupu obkladů a přejímce zboží věnujte pozornost také tomu, zda všechna balení obsahují obklady stejné barvy a rozměrů. Při nákupu rovněž pamatujte na minimálně pětiprocentní rezervu. Pokud se vám za několik let některá dlaždice poškodí, náhradní budete obtížně shánět.


Keramické obklady, to je klasika. Především obklady italské a španělské mají dlouhodobou tradici a těší se velké oblibě. České výrobky však nezůstávají pozadu. Při výběru se však nemusíte omezovat pouze na keramiku. Pokud toužíte po originálnějším typu obkladů, můžete se rozhodnout pro skleněné mozaiky nebo dokonce pro dřevěné obklady. Zde se vzhledem ke specifickým vlastnostem, jako je zejména odolnost proti vodě, trvanlivost, chemická stálost a krásný vzhled, uplatňují obklady z teakového dřeva nebo levnější bambus.


To, jak bude vámi vybraný obklad a dlažba v koupelně vypadat, závisí kompletně na kvalitě podkládky, tedy na výběru firmy či řemeslníka, který Vám obklady položí. Nekvalitně položené obklady brzy ztratí na své kráse a znehodnotí celkový dojem z Vaší koupelny.

Základní typy obkladů


Neglazované obklady jsou tvořeny vypálenou keramickou hmotou, průřez dlaždice je stejný jak v lomu, tak na povrchu. Vyrábějí se v devíti stupních tvrdosti, vyšší číslo představuje vyšší kvalitu materiálu, vyšší tvrdost a odolnost obkladu. Dlaždice mohou mít nasákavý nebo nenasákavý nosný podklad neboli střep. Nasákavý podklad je charakteristický přítomností pórů, které jsou na sebe různě napojeny, nenasákavý podklad se svými vlastnostmi téměř blíží porcelánu.


Glazované obklady jsou složeny ze dvou vrstev – střepu, který představuje neglazovaný obklad, doplněný glazurou. Střepy, kvalitnějších typů dlaždic, obsahují několik vrstev glazury, jejichž kvalita se liší stupněm otěruvzdornosti ( stupeň 1 – 5 ). Čím je číslo vyšší, tím je glazura kvalitnější, což by mělo být doloženo certifikátem z nezávislé zkušebny. K dalším důležitým vlastnostem glazovaných dlaždic patří protiskluznost, která je uváděna v devíti stupních, kde nejvyšší číslo představuje nejmenší riziko skluzu. Povrch glazury může představovat hladký povrch v matném či lesklém provedení, mírně škrábaný povrch, jednobarevné či vícebarevné ztvárnění, s obsahem dekorativních, plastických či konturových prvků.


K novinkám na trhu patří obklady s akvarelovou glazurou, jejichž technologie výroby spočívá v nanášení barevného motivu na podklad tak, že se do sebe vpíjí několik barev, čímž vznikne zajímavý batikový vzhled.

Vzory

 

Výrazné květy


Interiérovému designu koupelen dominují květy, jejichž velikost a výrazné barevné složení zaplní určitou prostorovou část stěny. Oblíbeným prvkem jsou velké květinové vzory rozložené na velkoformátových obkladech, jejichž celkovou podobu utváří dvě i více kusů dlaždic. Výrazné motivy je vhodné používat do prostorných koupelen, čímž docílíme harmonického rozčlenění větší plochy stěny nebo zvýrazníme určité části koupelny. Velké a výrazné vzory nikdy nevolíme do malých koupelen, prostor by působil stísňujícím dojmem a narušoval by kompletní vybavení koupelny. Pokud tedy upřednostníme výrazné květy, kterými vyplníme určité části místnosti, měli bychom zbývající plochy vyplnit nenápadnými, jednoduchými a dosti světlými obklady, dlažba by potom měla mít maximálně o jeden stupeň tmavšího odstín.

 

 

Dlažba Nirvana Dlažba Nirvana Dlažba Polis breeze

 

Drobné květyPokud nevlastníte prostornou koupelnu a  přesto dáváte přednost květinovým vzorům, zvolte raději obklady menších rozměrů, které jsou doplněny  drobnými květy nebo použijte pouze zakončující listely s květinovým vzorem.

 

 

Dlažba Kwarc kalzyt Dlažba Lord Sight Dlažba Otylia Dessous Dlažba Nirvana

 

Přírodní dekoryObklady s keramickým povrchem mohou mít téměř jakýkoli motiv. Velmi oblíbené jsou motivy se strukturou kamene, které díky několika vrstvám, v sobě mohou ukrývat nenápadnou podobu květin. Zajímavým dojmem působí kombinace dřeva a kamene, které v interiéru vytváří působivou kombinaci.

 

Dlažba dekor bambusDlažba Ebony woodDlažba Pinea Dlažba Izolda Tristan

 

 ProužkyOblíbeným motivem jsou i jemné, maximálně dvoubarevné proužky, které opticky vystupují z dlaždice nebo jsou naopak do dlaždice vyryty. Obklady s těmito designy můžete obložit celý prostor koupelny nebo je použít pouze pro zvýraznění určitých prostorově nevýrazných částí. Pokud se rozhodnete pro první variantu obložení, je důležité správně zvolit dlažbu, která by měla být jednobarevná, ve velmi světlých odstínech a neměla by obsahovat barvu, která je součásti obkladů.

 

     Dlažba MontblancDlažba Polish Pitture Murali

 

Abstraktní vzoryVelmi vyhledávaným typem obkladů se staly v posledních letech obklady s abstraktními vzory. Jejich použití je nadčasové. Dlaždice může mít několik typů dekorů v podobě obrazců, geometrických těles, spletí květin či nijak nedefinovaných obrazců. Abstraktní motivy se vyskytují převážně na velkoformátových typech dlaždic, kdy daný dekor lépe vynikne. V koupelnách se tento typ obkladů používá ke zvýraznění postranních částí umyvadlové skříňky směrem nahoru až do výše zakončení zrcadla či zrcadlové skříně. Použít jej můžeme i do sprchového koutu, v případě, že je ze skla a motiv bude dostatečně vidět.

 

 

     Dlažba Hiroe hiroDlažba Lord LineDlažba Carioca Alan

 

Mozaikové obklady a dlažbaMozaikové ornamenty se objevovaly již ve stavbách ve starověku. Z přírodních barevných kamínků se tvořily velkoformátové obrazce s různými motivy. Postupem času a nástupem nových technologií se mozaiková technika stále více zdokonalovala. Vyvinuly se celistvé plochy vyplněné malými pestrobarevnými čtverečky. Na našem trhu se objevuje široká škála mozaikové dlažby i obkladů, vybírat lze nejen z nepřeberné nabídky barevnosti, ale i tvarů a materiálů.

Mozaikové prvky používáme nejčastěji v koupelnách, a to především k dekoračním účelům, v podobě obkladů. Zvolit můžeme jednobarevný odstín, tedy dlaždici, jejíž povrch je rozdělen na několik malých čtverečků, což působí dojmem, že je stěna tvořena z malinkých kamínků. Pokud dáváme přednost barevné variantě, lze použít obkladačku tvořenou pestrobarevnými čtverečky, nebo zvolit jednobarevnou obkladačku v několika barevných odstínech.

K nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhům mozaik patří  keramické mozaiky, avšak na trhu se setkáme i s mozaikami skleněnými nebo kamennými. Mozaika z keramiky patří z cenového hlediska k nejdostupnějším typům, navíc je pevná a vysoce odolná proti poškození či opotřebení. Mozaiková dlažba pak navíc vyniká mrazuvzdorností.

Skleněná mozaika se uplatní především v menších nebo tmavších prostorách, dokáže prostor opticky zvětšit a prosvětlit. Ke standardním materiálům pro výrobu skleněné mozaiky se používá sklo a tloušťce 5 – 8 mm, které je zpracováno formou řezání a důkladným broušením. K novinkám patří mozaika vyrobená z nerezového plechu, jejíž povrch má různobarevné odstíny. Dokonalý kovový vzhled je však náročnější na údržbu, při čištění je nutné používat prostředky jemné a tekuté, které nepoškodí velmi citlivý povrch.

 

   Dlažba Polis mosaikaDlažba PolishDlažba Polis mosaikaDlažba Lord Costa

 

 

Rady a doporučení :

 

  • Stanovte si částku, kterou můžete do nákupu investovat  
  • Pečlivě změřte prostor, kde budou obklady použity a počítejte s minimální rezervou 5 %
  • Na výběr obkladů si udělejte čas a věnujte mu dostatečnou pozornost
  • Nebojte se velkoformátových obkladů
  • Provedení obkladů a dlažby svěřte vždy odborníkovi
  • Vybírejte dlažbu s protiskluznou úpravou, předejdete tak zbytečným úrazům
  • Stěna , kterou budete obkládat , musí mít tloušťku alespoň 12 mm
  • Zvýšená vlhkost a nedostatečné větrání koupelny mohou vést k tvorbě plísní . Na trhu jsou dostupné spárovací hmoty a silikony s protiplísňovu úpravou např.Ceresit Micro Protect systém

 

 

 

 

Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu