pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Interiérové dveře, dýha nebo laminát

Perex

Chystáte se rekonstruovat byt či dům a chcete do svého interiéru nové dveře? Přejete si, aby byly pevné, odolné a snadno se udržovaly? Nevíte, zda jsou lepší laminátové či dýhové? My vám v tomto přehledném článku napíšeme některé výhody a nevýhody jednotlivých materiálů.

Dýha jako elegance

Jedná se vlastně o plát masivního dřeva, přesně ukrojený tak, aby jeho šířka byla mezi 0,3 až 5 mm. Dýha se může vyrobit třemi způsoby. Jedná se o loupání, krájení a řezání. Každá výroba má svá specifika a hodí se na jiný druh nábytku. Podle toho jak se dýha ukrojí, může mít různé motivy. Vzniká tak květinová struktura nebo přímé vlákno.

 

Protože je každý strom originál, můžete se těšit na velmi rozmanité vzory a motivy. Žádné dveře nebudou stejné. Jestliže máte rádi masivní dřevěný nábytek, budou pro vás dýhované interiérové dveře jasnou volbou.

 

Nevýhodou dýhy je to, že je náchylná na sluneční paprsky, bledne a po pár letech nemusí vypadat stejně jako dříve. To nemění nic na faktu, že i tak budou dveře stále krásné a originální. Další nevýhodou dýhovaných dveří je, že jsou náchylné na vlhkost, nedoporučují se tedy umisťovat do vlhkých prostor, jako je například koupelna. Dýhované dveře mohou být také, na rozdíl od laminátu, mnohem náchylnější k poškození například domácími mazlíčky, či hračkami živějších dětí. Protože jsou dýhované interiérové dveře potažené masivem, odpovídá tomu také cena.

 

Odolný laminát

Předností laminátu je vysoká odolnost, snadná údržba a jednoduché čištění. Protože je moderní výroba laminátových interiérových dveří propracovaná a stále více zdokonalována, je velký problém rozeznat klasické dřevěné dveře od těch laminátových. Interiérové dveře tak mohou být z levnějšího materiálu, a i přesto budou vypadat masivně a dokonale jako dveře dýhované. Navíc některé laminátové povrchy mají dokonalou strukturu dřeva, takže při dotyku máte pocit, že cítíte skutečné dřevo.

 

Jedná se tedy o levnější a odolnější náhradu klasických dřevěných dveří.

 

Výhodou je také mnoho barevných kombinací a motivů. Laminátové dveře jsou vhodné do prostorů, kde je větší vlhkost a střídají se zde teploty. Jsou tedy ideální interiérové dveře do koupelny či kuchyně. Sluneční svit laminátu také nevadí. Jedná se tedy o materiál, který si hravě poradí s nevýhodami dýhy.

 

Finální výběr je na vás

Finální výběr dveří je na vás. Moderní a luxusní domov si přímo žádá interiérové dveře dýhované. Pro chalupy, byty k pronájmu a starší usedlosti jsou vhodnější laminátové dveře, které více vydrží. Do vlhkých a teplotně nestálých prostor se doporučuje také laminát.


Přidejtre svoji firmu