pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Desatero pro koupi koberce

Perex

Před tím, nežli vkročíte do obchodu či otevřete webové stránky s nabídkou koberců, je zapotřebí si ujasnit pár klíčových otázek. V prvním případě je to účel vašeho koberce, v tom druhém místo jeho používání. Je totiž rozdíl, zdali potřebujete koberec, jenž bude muset každodenně snášet velikou zátěž či takový, který bude v první řadě sloužit jako dekorativní prvek.

 

Zakupte si takový koberec, který vám přinese nejen požadované teplo od nohou, ale zároveň i teplo na duši a to tím, jak vkusně bude utvářet designový charakter celé místnosti. Jak na to?

 

Umístění koberce

S rozhodováním o umístění souvisí jedna velmi důležitá vlastnost – schopnost koberce snášet zátěž. Pro pokrytí podlahy na frekventované chodbě bude jistě nutné zvolit jiný druh koberce nežli pro použití v pokoji pro hosty, kam za celý den nevkročí ani noha.

 

Správný druh

Na trhu existuje spousta koberců rozdělených dle různých hledisek. Tím nejdůležitějším je asi materiál a technika výroby. Rozlišujeme koberce přírodní, na jejichž výrobu je nejčastěji použito vlny či hedvábí a syntetické (nylon, polypropylen). Ty z přírodních materiálů jsou luxusnější, disponují větší výdrží a mají luxusnější charakter, což logicky vyvažuje vyšší cena.


Zaměřte se také na konstrukci vlasu, jenž může být střižený či vyrobený dle kobercové smyčky (smyčka, střižený vlas, strukturovaná smyčka, kombinace smyčky a střiženého vlasu). Koberce se střiženým vlasem se doporučují aplikovat na více frekventovaná místa a jsou vysoce odolné vůči znečištění, tudíž je jejich údržba jednoduší. Opomenout nelze ani další důležité vlastnosti, jakými jsou rozměry a tloušťka koberce, způsob izolace či možnosti údržby.

 

 

Celoplošný nebo kusový koberec?

Pokud si zvolíte koberec kusový, oceníte jeho praktické vlastnosti. Je více mobilní a tedy použitelný na více místech, zároveň bývá kvalitněji zpracovaný. Slouží pro částečné pokrytí podlahové krytiny a více nežli jeho celoplošný protějšek plní dekorativní funkci. Zároveň je však plně funkční. Kromě odstraňování nepříjemného pocitu chladu od nohou dokáže ochránit podlahu před fyzickým poškozením a může sloužit jako částečná tepelná a zvuková izolace. Negativem kusových koberců může být rychlé opotřebování, zejména na krajích. Je také nutné dát si pozor na jejich stabilitu, vzhledem k tomu, že nebývají upevněny k podkladu, dochází k jejich samovolným posunům a krčení.

 

Cena

Z logického pohledu platí, že čím kvalitnější materiál, lepší vlákna a jejich konstrukce, tím dražší koberec. Přímá úměra mezi kvalitou a cenou zde neplatí, pokud si však chcete dopřát luxusnějšího produktu, pochopitelně budete muset sáhnout po vyšší investici. Zejména koberce z hedvábí či vlny bývají dražší nežli ty z umělých vláken.

 

Údržba

Technika čištění jednotlivých koberců závisí zejména na materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Vlna, jakožto tradiční kobercový materiál, je údržbově náročnější nežli moderní syntetické koberce. V praxi se tak velmi často používají kombinace přírodních a umělých materiálů zejména z důvodu snazší údržby.

 

Vzhled

Při vybírání koberce je velmi důležité přizpůsobit jeho vzhled celkovému designu místnosti, případně bytu. Koberec, jako velmi významný interiérový prvek, určuje jeho ráz. Na trhu existuje nespočet barev a vzorů, z kterých je možné sestavit tu správnou kombinaci pro jakýkoliv interiér.


Obecně platí pravidlo, že světlá barva koberce zvětšuje daný prostor, zatímco tmavší odstíny jej činí útulnějším a menším. Jste-li fanoušek výrazných barevných vzorů, vězte, že ty se nejčastěji používají do interiérů, které jsou svým designem jednoduché.  Výrazný koberec tak dodá do interiéru svěžest.

 

Vysoký či nízký vlas?

Vysoký vlas bývá oku lahodící, zároveň však náročný na údržbu. Jsou také velice příjemné na dotyk, proto je jejich umístěním velmi často ložnice.


Koberce s krátkým vlasem je vhodné umístit na frekventovaná místa, jako jsou chodby či dětské pokoje.

 

 

Způsob pokládky

Dle starého českého přísloví je před samotnou pokládkou zásadní měření. Pokud se jedná o koupi prvního koberce pro dané místo, stačí vám pouze přesně změřit požadované místo a nechat si takto veliký koberec uříznout. Jestliže však pouze nahrazujete starý koberec, pamatujte na to, že vlivem času se starý koberec sešlapal a zmenšil, proto velikost toho nového plánujte s přidáním zhruba deseti centimetrů oproti naměřeným rozměrům u starého koberce.


Samotné položení by se vám mělo povést na první pokus, a to bez jakéhokoliv ohýbání a záhybů.

 

Používání

Když už si vyberete správný materiál, vzor a barvu koberce, otočte jej na rubovou stranu, kde na vás čekají symboly, tzv. piktogramy. Ty poskytují informace o tom, jak koberec používat - jakou je schopen snášet zátěž, je-li nevhodný pro nějaké druhy topení (podlahové, infračervené panely) či jaký je doporučovaný způsob údržby.

 

Vybírejte pečlivě a kvalitně

Závěrem dodejme informaci o tom, že výběr koberce je pro vaši domácnost velmi důležitá činnost, proto je nutné dát si pozor na kvalitu a spolehlivost konkrétního prodejce. Při vybírání koberce v prodejně vezměte v úvahu tamní osvětlení, které se může od toho vašeho domácího lišit a výsledný vzhled koberce tak může být naprosto odlišný. Je dobré použít vzorník, kterým by měla každá správná prodejna disponovat a vyzkoušet si vzhled koberce ve vašich domácích podmínkách.


Přidejtre svoji firmu