pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Venkovní dlažba

Perex

První dojem při vstupu do domku na nás zanechá bezpochyby venkovní dlažba . V podstatě je vizitkou majitele a správně zvolená a položená dlažba výrazně ovlivní celkový estetický dojem.  

 

Výběr a pokládka venkovní dlažby je jednou z posledních činností, kterou se při stavbě nebo rekonstrukci domu zabýváme. Této výhody můžeme využít a dlažbu vybírat nejenom podle funkčních vlastností, ale také  z  hlediska estetiky. Chodníky a ostatní plochy kolem domu lze ideálně vytvořit a  zpevnit vhodnou dlažbou. Výběr dlažby od kamenných kostek až po moderní výrobky  z  betonu je široký a barevné a tvarové zastoupení rovněž.   Harmonické sladění dlažby  s domem a jeho okolím dodá celému objektu ucelený ráz.

 

Typy venkovní dlažby

Vybírat můžeme z  bohaté nabídky materiálů, tvarů i barev. Podle typu použitého materiálu můžeme venkovní dlažbu dělit na betonovou, kamennou, cihelnou, keramickou glazovanou či neglazovanou nebo například dřevěnou.

 

Jakou dlažbu vybrat

V první řadě bychom se měli rozhodnout, z jakého materiálu dlažbu použijeme a co od ní očekáváme jak po stránce praktické, tak i estetické. Jiný typ dlažby zvolíme pro relaxační část zahrady, jiný pro její užitnou část. Odlišné požadavky budou kladeny na dlažbu umístěnou na terase před domem a jiné na chodníček okolo domu nebo prostor ve vjezdu do garáže, kde je velmi důležitá dostatečná odolnost vůči zátěži. Dalším kritériem je jistě i cena pořízení.

 

Venkovní dlažba


Nejčastěji se využívá keramika a beton. Keramické tvarovky se vyrábějí ze speciální hlíny při vysokých teplotách, jsou mrazuvzdorné a pevné. Jsou k vidění na chodnících, schodištích i terasách. Pokud je použita keramika v podobném zabarvení jako  v interiéru, navodí pocit plynulého přechodu bydlení venku a uvnitř. Betonová dlažba je mnohem silnější a její povrch má  protiskluzovou  úpravu.  Na trhu nalezneme bohatý výběr barev a tvarování. Oblíbené jsou také betonové dlaždice s vymývaným povrchem. Kamínky na povrchu mohou mít různé velikosti. Z tohoto materiálu jsou vyráběny i drenážní dlaždice, které se využívají na plochách  pro parkování a voda z nich se přirozeně vsakuje do země. Dalším materiálem na zpevnění exteriérových ploch je dlažba z lomového kamene. Kamenná dlažba má velkou odolnost oproti mechanickému namáhání. U dřevěné exteriérové dlažby  se už jen zřídka používají dřevěné kostky,uložené do pískového lůžka na betonovém podkladu. Stále více se uplatňují  dřevěné impregnované lamely, uložené na dřevěný nebo kovový rošt.

 

Bezpečnost a venkovní dlažba

Venkovní dlažba by měla v první řadě splňovat podmínky bezpečnosti, dlaždice by měly být odolné proti skluzu a smyku, aby jste na nich ani na skákacích botách neupadli – tj. měly by mít protiskluzovou úpravu. Vzhledem k tomu, že venku se často mění klimatické podmínky, doporučuje se z bezpečnostních důvodů  volit do exteriéru pouze dlažbu s velkou odolností vůči skluzu.

Vedle odolnosti vůči skluzu bychom měli dále věnovat pozornost další důležité vlastnosti, která rovněž úzce souvisí s klimatickými podmínkami, a to mrazuvzdornosti. Odolnost dlažby vůči mrazu závisí na její nasákavosti. V případě pokládky venkovní dlažby je důležité, aby na ní nechyběl symbol sněhové vločky, kterým se označuje dlažba s nízkou nasákavostí vody.

V souvislosti s trvanlivostí venkovní dlažby musíme brát v úvahu i  její odolnost vůči opotřebení, neboli otěruvzdornost. Odolnost materiálu se označuje indexem PEI -  hodnoty 1- 5. Čím je hodnota vyšší, tím je materiál odolnější vůči oděru. Do více zatížených venkovních prostor volíme hodnotu indexu PEI co nejvyšší.

 

Zámková dlažba    

Jednou z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších betonových dlažeb je dlažba zámková. Slouží pro  úpravy chodníků,příjezdových cest, teras a dalších míst vyžadujících zpevněný povrch .   Jednotlivé díly betonové dlažby do sebe přesně zapadají a tvoří tak celistvou a stabilní plochu. Různé tvary a barevné provedení  zaručuje  možnost sladění vzhledu dlažby s řešením domu, garáže, plotu či celkovým pojetím zahrady. Při výběru a pokládce musíme dbát na estetické sladění s okolním prostorem a proto věnujeme dostatečnou pozornost  výběru tvaru a barvy. Její cena je v porovnání s ostatními materiály velice příznivá. Pokud se nám zámková dlažba do prostoru  hodí, zajisté budeme s jejími užitnými vlastnosti budeme spokojeni. Dlažba je mrazuvzdorná a odolná vůči vodě a povětrnostním vlivům. Pro svoji vysokou odolnost vůči zátěži lze zámkovou dlažbu použít i do velmi zatížených prostor, například na příjezdových cestách a vjezdech do garáží a domů. Předností je i to, že dlažbu můžeme snadno rozebrat a použít znovu. Pro docílení správných užitných vlastností  zámkové dlažby je příprava podloží a správně provedená  pokládka .  V úvahu musíme brát předpokládané zatížení budované plochy. Použití obrubníků záleží na druhu a předpokládaném použití plochy zámkové dlažby. Při pokládce je nutné počítat s poklesem hotové plochy asi o 1 cm.  Dlažbu musíme pokládat vždy za příznivého počasí .

 

Zámková dlažba Zámková dlažba Zámková dlažba

 

 

Dlažba skládaná

Tuto dlažbu  tvoří  kostky různých velikostí, které se skládají stejným postupem jako dlažba zámková. Díky variabilitě  prvků a jejich různému barevnému provedení  můžeme vytvořit pevnou plochu, odolnou proti zatížení a  venkovním podmínkám  a zároveň vytvořit esteticky zajímavé plochy.

 

Kamenná dlažba    Kamenná dlažba

 

Kamenná dlažba

Výhoda kamenné dlažby spočívá v tom, že se snadno kombinuje téměř se všemi materiály.  Díky svému vzhledu je vhodná na jakékoliv místo. Kámen je materiál nadčasový , který nikdy nevyjde z módy a vždy si zachovává svoji originální podobu. Tento druh dlažby se vyznačuje  velkou odolností vůči přírodním podmínkám i zátěži. Použít můžeme různé druhy kamenu.

 • Břidlice  - mívají černou až šedou barvu , vyznačují se dobrou rovinnou štěpností, lze z nich vytvářet tenké desky
 • Rula - její barvy mohou mít odstíny šedé, hnědožluté nebo hnědočervené. Z hlediska praktického využití je méně významná
 • Pískovec -velmi časté jsou křemenné pískovce , pískovec mívá různé barvy od šedé přes žlutou až k červené a může být i vícebarevný. Podle složení hornin je dána barva .
 • Žuly -jsou obvykle do šeda zbarvené s modrým odstínem, vyskytují se i žuly červené. Struktura zrnitosti je stejnoměrná.
 • Čediče -jsou tmavé vyvřelé horniny. Zrnitost čediče je jemná , barva šedočerná až černá
 • Vápenec a mramor -barva bílá až šedá -mramory mají využití dodnes
 • Kvarcit -je druh křemence s jemnou až středně hrubou zrnitostí. V barevných variacích převládá bílá až šedá ( na první pohled je možno zaměnit s mramorem )
 • Travertin -používá se především jako ozdobný kámen , struktura jemnozrnná

 

Čedičová dlažba  Travertin dlažba  Vápenec dlažba  Břidlice dlažba

 

Dřevěná dlažba

Dalším čistě přírodním materiálem je dřevo. Dřevěná dlažba je velmi působivá, má  přirozený vzhled a lze ji použít téměř ke každému stylu. Použité dřevo však musí být nejprve důkladně naimpregnováno. Je však nutné počítat s tím, že po několika desítkách let bude tuto dlažbu potřeba vyměnit.

 

Dřevěná dlažba    Dřevěná dlažba

 

Betonová dlažba

Betonová dlažba je vhodná především do exteriéru. Dobře snáší nepříznivé klimatické vlivy. Má dobrou únosnost a je tedy vhodná do míst s vyššími tlakovými požadavky. Na trhu lze zakoupit i betonovou  dlažbu s reliéfem, která je využívána při úpravě exteriérů.

 

Betonová dlažba    Betonová dlažba s barevnými kamínky

 

Zatravňovací dlažba z plastu

Vyrábí se z recyklovaných plastů , její pokládka je snazší , jednotlivé dlaždice lehčí. Velkou výhodou plastové dlažby je to , že neabsorbuje vodu. Zatravňovací dlažbu pokládáme především proto, abychom měli stále zelenou i tu část zahrady, která je více namáhána. Tento typ dlažby je odolný proti mrazu  a nepříznivému počasí a má vysokou nosnost.

 

Zatravňovací dlažba    Zatravňovací dlažba

 

Způsob položení dlažby

Stejně důležité jako barva je i zvolený způsob uspořádání pokládané dlažby. Dlažbu lze skládat do mnoha vzorů  a vybrat ten pravý vůbec není lehké.

 • Šachovnicový vzor -je velmi populární a může se skládat z  barevných kombinací, při pokládce  by měla být tmavší jedna barva tmavší a druhá světlejší.  Pokud zvolíme  barvy exteriérové dlažby  v souladu s obytným domem , vytvoříme příjemné prostředí .
 • Úhlopříčná drobná dlažba -tento typ vydláždění je složen z dlaždic podobné barvy, které jsou k sobě uloženy pod úhlem 45 stupňů. Jde o velmi přirozené vydláždění, které je vhodné k použití na příjezdové plochy.
 • Radiální dlažba -jedná se o méně výraznou  šachovnicovou dlažbu, používanou hlavně na příjezdových cestách.
 • Běhounová cesta -jde o jeden z nejjednodušších druhů dlažby a to jak na pohled, tak na vytvoření. Tento typ dlažby může prostor opticky zmenšit, nebo naopak zvětšit .
 • Velká dlažba -v poslední době se tento druh dlažby stává velmi populární. Všechny dlaždice by měly být stejné barvy i odstínu, rozdíl barev není příliš hezký. Při pokládce lze vynechat několik dlaždic a vytvořit tak prostor pro umístění okrasných keřů.

 

Rady a doporučení

 • Při nákupu venkovní dlažby se setkáme hned s několika symboly, které jsou uváděny na  výrobcích. Mezi nejdůležitější z nich patří emblém boty a hvězdičky. Bota na šikmé ploše znamená, že se jedná o protiskluzové úpravu dlaždic.
 • Dlažby jsou většinou nenáročné na údržbu a k jejich úklidu většinou postačí koště. Pokud jsou někde silněji znečištěné plochy, omýváme plochy silným proudem vody.Musíme však dbát na to, aby materiál ze spár nebyl vyplavován.  
 • Každý materiál používaný pro výrobu jako exteriérové dlažby  má své přednosti , ale i zápory. Například přírodní kámen je dražší a těžký, dřevo má omezenou životnost , za mokra nasákne vodu a klouže . Betonová dlažba vytváří příliš umělé plochy.
 • Použitá dlažby by měla být pokud možno jednotná, kombinace nesourodých prvků jsou neestetické .
 • Při pokládce dlažby lze z použitých materiálů vytvářet různé vzory
 • Chceme-li spáry mezi dlažbou osázet trávou , ponecháme spáry širší a vyplníme je směsí zeminy a písku .
 • Zatravňovací dlažbu můžeme používat všude tam, kde nechceme mít rozbahněné plochy. Rovněž plot z plastových dílců pro  zatravňování vypadá zajímavě. 

 

 

 

Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu