pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Tipy jak ušetřit za topení

Perex

Také se hroutíte pokaždé, co vám příjde účet za topení? Stačí udělat pár menších opatření, díky kterým ušetříte. Níže přinášíme tipy, jak ušetřit za topení.

 

Umožněte teplu vstoupit do bytu

V létě nevadí, když máte dlouhé záclony a závěsy, které překrývají radiátor. V zimě je tomu naopak. Radiátory potřebují prostor. Na okna používejte krátké záclony. Navíc by neměl být radiátor zastavěn nábytkem či policemi. Teplo si pak hledá cestu ven zdí. Krátké záclony a závěsy navíc poslouží jako izolace před studeným vzduchem. Minimální vzdálenost nábytku u radiátoru je 10 cm.

 

Využívejte hliníkovou fólii

Díky hliníkové fólii umístěné za topení se teplo odráží zpět do místnosti.

 

Radiátory pravidelně zbavujte prachu a nečistot

Prach a nečistoty zabraňují šíření tepla do místnosti

 

Okna je potřeba utěsnit

Většími spárami mezi okny mohou unikat až dva stupně tepla. Běžný byt přitom může mít až padesát metrů spár, kudy vám uniknou až 2 500 Kč ročně. Investujte do těsnění. Mnohonásobně se vám to vrátí.

Důležité je odvzdušnit topení

Radiátor ve kterém je vzduch nemůže podávat plný výkon a dochází k vyšší spotřebě. Že je uvnitř vzduch poznáte snadno. Topení je místy chladnější nebo úplně studené.

 

Naučte se správně větrat

Větrání má probíhat krátce, ale intenzivně, zejména když používate naftová topidla. Stačí vpustit do místnosti chladný vzduch, který při včasném zavření místnosti nestihne ochladit stěny bytu a vy tak nemusíte více topit.

 

Pořiďte si časové termostaty

Pokud nemáte ještě časové termostaty, rozhodně s jejích koupí neváhejte. Pokud nejste doma, nastavte si topení na teploty okolo 17 stupňů Celsia, pokud jste doma, můžete teplotu navýšit. Každý stupeň navíc spotřebuje okolo 6% energie.

 

Investujte do úsporného kotle

Moderní kotle spotřebují o 30% méně energie než například kotel starší desíti let. Investice se rozhodně vyplatí.


Přidejtre svoji firmu