pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Okrasná nebo užitková zahrada

Perex

Který druh zahrady zvolíte, to je jen na Vás.

Zahrada okrasná


Pokud dostavujeme nový dům, je vhodné architektonické řešení okrasné zahrady zadat odborné firmě, která dokáže   uspořádat prostor tak, aby nám pobyt v zahradě zajistil příjemné prostředí a dokonalou relaxaci . Ovšem i pro stávající zahrady nám odborná firma vypracuje návrh optimálního řešení a využití prostoru.

 

Ploty

Můžeme sestavit z betonových tvarovek a palisád. Další možnost nabízí použití betonových desek, kdy můžeme vybírat z mnoha tvarů,velikostí i barevných odstínů.

 

Zahradní plot    Zahradní plot

 

Zpevněné plochy

Při výběru dlažby pro venkovní plochy nás zajímá praktická stránka použitého materiálu, ale i estetický vzhled a cena. V okrasné zahradě použijeme jiný typ dlažby než v její užitné části.Na dláždění chodníčků popřípadě venkovních teras nejčastěji používáme zámkovou dlažbu, která má dostatečnou odolnost vůči zátěži. Vyrábí se v mnoha tvarech s různými typy napojení a mnoha barevných odstínech. Své místo v zahradách nacházejí i zatravňovací tvárnice, které jsou již k dostání v různých tvarech . Zajímavě pak působí  vymývaná dlažba, jejíž povrch je tvořen drží nebo oblázky v různém zabarvení. Kamenné dlažby se snadno kombinují s různými materiály a mají vysokou odolnost vůči zátěži.

 

Zámková dlažba    Zatravňovací tvárnice

 

Venkovní dlažby

Venkovní dlažba by vždy měla být opatřena  protiskluzovým povrchem a měla by být odolná vůči povětrnostním vlivům.

Venkovní dlažba - umělý kámen Stone Age    Venkovní dlažba

 

Svahové tvarovky

Svahové tvarovky se vyrábějí v různých tvarech a můžeme je  použít ke zpevnění svahů nebo k dekoraci různých zákoutí. Můžeme je také osázet odolnějšími rostlinami .

 

Svahové tvárnice  Svahové tvárnice  Svahové tvárnice

 

Palisády

Palisády se používají se k ohraničení záhonů nebo trávníku a lze je využít i ke zpevnění svahu

 

Palisády    Palisády

 

Betonové květináče a další ozdobné prvky

Pořízení těchto doplňků je levnější než jiné materiály a na trhu jsou dostupné ucelené řady těchto výrobků od různých výrobců , určených pouze pro zahrady .

Zahrada užitková

 

Výsadba ovocných stromů a keřů


Správný způsob výsadby ovlivňuje další vývoj dřevin. Ovocné stromy sázíme na podzim po opadání listů nebo na jaře, pokud je půda dostatečně rozmrzlá. Dřeviny nakupujeme vždy ve specializovaných zahradách. Před výsadbou věnujeme péči přípravě půdy . Vhodná je půda hlinitá s dostatečnou zásobou humusu a hloubkou ornice 30-40 cm a propustnou spodní vrstvou. Pokud je kvalita půdy horší, vykopeme dostatečně velkou a hlubokou jámu , připravíme zeminu smícháním ornice a kompostové zeminy, případně použijeme zahradnický substrát. Na dno jámy můžeme použít organické hnojivo , kořeny dřevin zasypeme jemnou ornicí bez přídavku hnojiv. Musíme brát v úvahu i to, že každý strom vyžaduje zeminu jiné pH . Po výsadbě dřevinu důkladně zalijeme.

 

Švestky  Výsadba  Jablka

 

Skleníky


Umístění skleníku je převážně dáno způsobem pěstování rostlin. Pokud pěstujeme rostliny brzy zjara,je vhodné situovat boční stranu skleníku na jižní stranu , můžeme tak ušetřit teplo při vytápění. Pokud používáme skleník hlavně v létě, směrujeme vchod k severní straně a tím snížíme v letních měsících požadavky na větrání. Větrná místa a místa ve stínu nejsou pro stavbu vhodná.

Skleník    Skleník

 

Zahradní skleníky z polykarbonátu

jsou konstruovány jako tzv. studené skleníky a umožňují pěstování zeleniny od časného jara až do pozdního podzimu. Pokud jsou venkovní teploty nízké, je vhodné skleníky vytápět – dostupné jsou systémy plynového vytápění . Konstrukce a montáž je poměrně jednoduchá. Pozinkované skleníky Variant jsou vyrobeny z profilovaného zinkového plechu. Skla v prostoru střechy i dveří jsou podložena gumovým lemovacím pásem, který zajišťuje pružnější uložení a sklo tak lépe odolává nárazům. Standardně se používá sklo Hélios, které zajišťuje optimální lom světla a zabraňuje tak spálení rostlin. V základním vybavení jsou plně funkční. Existuje však i řada doplňků a příslušenství  – například automatický otvírač oken.

 

Skleníky Hobby

Konstrukce těchto skleníků zajišťuje jednoduchou montáž, jsou vyrobeny ze žárově zinkovaného plechu, k zasklení se používá skleníkové sklo Hélios. 

 

Fóliovníky

Moderních fóliovníků  nacházejí stále více uplatnění  v užitkové zahradě. Jejich pořízení je levnější než skleníky. Liší se velikostí, konstrukcí a kvalitou použité fólie. Právě fólie je rozhodující prvek,jeho kvalita pak značně  ovlivní dobu použitelnosti. Obyčejná fólie o síle asi 1 mm s největší pravděpodobností vydrží pouze jednu sezónu. Silnější fólie jsou chráněny proti UV záření a mají životnost asi dva roky. Kvalitní moderní třívrstvé fólie mohou mít životnost až 5-7 let. Obsahují UV stabilizátory,které udržují fólie pružnou a omezují rozpad vláken, zahrnují  ochranné prvky proti prostupu tepla směrem ven a zabraňují tak snižování teploty v noci .  Moderním typem fólií jsou kašírované fólie , obsahující vyztuženou mřížku, která  výrazně zvyšuje jejich mechanickou  pevnost a tím je dána i jejich delší doba použitelnosti. Fólie je dodávána v metráži  různé šíře a cena běžného metru je asi 50 Kč. Spojuje se horkovzdušným svařováním  a fólii lze objednat na potřebnou míru. Fóliovník slouží především k prodloužení vegetačního období rostlin, je však náchylný na výkyv teplot, v jarním období proto začínáme s výsadbou později v letních měsících musíme zajistit pravidelné větrání,aby nedošlo k poškození rostlin . Správné teplotní podmínky nám zajistí instalace  teploměru. Pokud je fóliovník umístěn v zahradě trvale, je vhodné zajistit doplnit jej o automatické zavlažování. Pro zvětšení prostoru můžeme použít i   závěsné poličky.

 

Fóliovník    Fóliovník

 

Fóliové tunely

Výhodou této konstrukce je její variabilita , tunel můžeme postavit kamkoli na záhon a dle potřeby přemístit nebo odstranit. Fóliový kryt lze zakoupit hotový a pouze sestavit. Některé typy jsou bez podsady,jiné obsahují podsadu . Cena je závislá na konstrukčním provedení v rozmezí od 2000 Kč až do 3500 Kč. Uplatnění mají převážně pro pěstování nižší zeleniny ( okurky,ředkvičky, salát). Mohou sloužit i jako prostředek k ochraně rostlin před jarními mrazíky.

 

Fóliový tunel    Fóliový tunel

 

Pařeniště

Pařeniště slouží k pěstování nižších rostlin . Pařeniště si můžeme vyrobit sami a nebo zakoupit hotové.

Pařeniště    Pařeniště

 

Pěstební stanice

Jde o novinku, kterou dodává např. firma Limes. Slouží pro výsev nebo přesazování sadby. Pro zakrytí slouží fólie a vnitřní prostor lze vytápět topnými rohožemi.

 

 

 

 

 Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu