pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Lité podlahy - anhydrit vs. cement?

Perex

Vybíráte ideální materiál pro vaši podlahu? Roli hraje mnoho kritérií. Je to především náročnost procesu, možnost položené svépomocí, doba zrání a zohlednění konkrétního prostředí. Samozřejmě se díváme i na cenu.

 

Dnes máme u realizace hrubé podlahy v zásadě dvě možnosti, a těmi jsou konkurenční materiály cement a anhydrit. Lité podlahy získávají na popularitě. Jaké mají výhody a nevýhody?

 

Každý z materiálů může najít své využití v určitých podmínkách. Klasický cementový beton vychází na první pohled levněji než lité anhydritové podlahy, ale nemusí tak tomu být, protože se pokládá v silnějších vrstvách. Anhydrit se dá použít u většiny běžných staveb a rekonstrukcí, s výjimkou vlhkých prostor. Zde přichází na řadu cementový potěr. Ovšem nanáší se v mnohem slabší vrstvě než beton. Proto je anhydrit ideální všude tam, kde se musí zohlednit nosné zatížení. Do vlhkých prostor jsou lepší samonivelační cementové podlahy.

Realizace anhydritové podlahy

 

Oba typy litých podlah, cementové i anhydritové, se hodí pro realizaci podlahového vytápění. Na stavbu se dodávají v autodomíchávačích nebo jako suchá směs. Anhydritové podlahy zkracují dobu výstavby. Pokládají se v tenčí vrstvě, jsou ideální pro realizace velkých ploch bez nutnosti prostorových dilatací, pochozí jsou po 24 až 48 hodinách a plně zatížitelné po 4 až 5 dnech. U litých cementových i anhydritových podlah odpadá armování kari sítěmi a povrch je dokonale rovný. Před realizací je nutno stavbu zabezpečit proti průvanu. Anhydritovou podlahu můžeme pokládat dokonce i v zimě, pouze je třeba dodržet určitou tepotu uvnitř stavby. Pokládka je výjimečně rychlá, a snadná. Pokud dodržíme technologické požadavky, především co se týká vyzrálosti podkladu a jeho suchosti, jedná se o ideální materiál. Jestliže nejsme schopni tato dvě hlavní kritéria zajistit, bude lepší zvolit litou cementovou podlahu. Ta bude lepší volbou například do koupelen, garáží, nebo do místností s bazénem.

 

Realizace cementové podlahy


Přidejtre svoji firmu