pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Plastová okna

 

Plastová okna jsou extrémně zatížitelná. Ani po
mnoha letech neztrácejí své vlastnosti - zdravotní
nezávadnost, odolnost vůči světelným a
povětrnostním vlivům. Zároveň si pak doživotně
udržují svou barevnou i tvarovou stálost.

 

 

Vývoj a historie plastových oken 

 

V 70tých letech se začaly vyrábět první 2komorové profily s dorazovým těsněním. Jenže těsnění, která se používala v minulosti neměla takové fyzikálně mechanické vlastnosti a často docházelo k jejich rychlému zpuchření.

Z toho to důvodu se v polovině 80tých let vyvinulo středové těsnění, které mělo skrytou středovou gumu uvnitř rámu, aby bylo chráněno před nepříznivými klimatickými vlivy – hlavně kyselým deštěm. Tento typ těsnění byl bezkonkurenční hlavně pro panelovou výstavbu, protože při zatížení okna větrem je středové těsnění tlačeno na dorazovou plochu, takže se stoupající rychlostí větru těsní tento typ oken vždy lépe.

Bohužel s vývojem nových těsnících materiálů (gum) a hlavně z důvodu levné výroby se výrobci oken vrátili zpět k dorazovému těsnění a středové těsnění zůstalo jako kvalitnější a dražší alternativa.

V 90tých letech se zjistilo, že utěsněné domy a byty mají velmi špatné vnitřní klima se zvýšeným obsahem vlhkosti, což má za příčinu chátrání staveb (nadměrné pocení, vznik hnilobných substancí a růst plísní).

A opět přišla ke slovu okna se středovým těsněním, která díky své dekompresní komoře dokáží za pomocí patentovaných technologií zajistit konstantní výměnu vzduchu, čímž odbourávají vznik plísní a zajišťují plynulý odvod vlhkosti – tzv.inteligentní technologie, nebo-li chytrá okna. Tyto okna jsou nenahraditelná hlavně u panelových domů a bytů, či objektu které nemají, nebo nemohou mít samostatnou jednotku na výměnu vzduchu a odvod vlhkosti.

Posledním typem oken jsou okna pro nízkoenergetické, či pasivní domy. Tyto okna jsou již s přerušeným tepelným mostem ve výztuze, nebo úplně bez výztuhy jen se zpevněným izolačním jádrem. Pro tento typ oken je již standardně osazováno izolační trojsklo, které má Ug=0,7W/m2K a teplou hranu skla, většinou z plastu.

Použití těchto oken je ale podmíněno samostatnou jednotkou pro výměnu vzduchu a odvod vlhkosti tak aby nedocházelo k tvorbě plísní!

 

 

  Profil

 

Výměna plastových oken není limitována vlhkostí ani teplotou. Většinou samotnou výměnu omezuje ten fakt, že se provádí v obydleném domě nebo bytě a omezuje to tedy jeho užívání. Obecně ale platí pravidlo, že plastová okna se vyměnují do teploty -10 stupňů.

 Plastová okna se vyrábí z různých profilů. Více komorové systémy jsou většinou ty lepší. Před časem se plastová okna vyráběla ze tří komorových profilů, dnes z pěti a více komorových systémů. Komorový systém je vlastně systém otvorů v průřezu, které zabezpečují izolační vlastnosti okna. Obecně můžeme říct, že více komor znamená lepší izolaci. Je však potřeba myslet na nutnost ventilace-větrání. Kvalitní okno neznamená samovětrací a pravidelné několikaminutové větrání prostor rozhodně nenahradí.

 

ÚDRŽBA

Hladký povrch plastového okna se prakticky časem nemění ani strukturou, ani barevností. Jeho údržba spočívá jenom v občasném omytí ulpělého prachu běžným saponátem. Zhruba jednou ročně se doporučuje promazání jednotlivých částí kování. Při mechanickém poškození povrchu jsou k dispozici opravné prostředky, a to i pro barevné profily. Jednoduchá je též případná výměna izolačního dvojskla.Přidejtre svoji firmu