pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Moderní led osvětlení

Perex

Luminiscenční dioda nebo i LED dioda je polovodičová elektronická součástka vyzařující úzkospektrálne světlo, když jí prochází elektrický proud v propustném směru.

 

Luminiscenční dioda nebo i LED dioda je polovodičová elektronická součástka vyzařující úzkospektrálne světlo, když jí prochází elektrický proud v propustném směru. Vytvoření LED diod se stalo možné díky výzkumu polovodičových heteroštruktúr, který vypracoval ruský vědec Žores Ivanovič Alfiorov.

První použitelná LED dioda byla vyvinuta až v roce 1962 kanadským vědcům Nickem Holonyak. Nejlevnějšími jsou infračervené diody, po nich červené. Mezi dražší patří zelené, nejdražšími jsou zatím modré, ale jejich cena v poslední době klesá. Jsou dva základní způsoby produkování vysoce intenzivního bílého světla s použitím LED. Jeden je ten, který využívá samostatné LEDky, které emitují barvy modrou, červenou, zelenou a jejich smícháním vznikne bílé světlo. Druhý způsob je za použití fosforového materiálu, ten mění monochromatické světlo z modré nebo ultrafialové na širokospektré bílé světlo.

Mezi výhody LED svítidel patří úspora nákladů elektrické energie s návratností investice do jednoho roku, jedinečný design a široká škála efektů, vysoká životnost, úspora CO2, minimální vývin tepla. LED svítidla se používají pro moderní kancelářské osvětlení, veřejné osvětlení, osvětlení skladů či výrobních hal.

Stejně, jako pozorujeme pokroky doby v různých oblastech, například i v materiálech, ze kterých se dnes vyrábějí nové pracovní oděvy, LED svítidla jsou také technickým pokrokem ve své oblasti. Počáteční náklady na realizaci těchto svítidel jsou sice určitě vyšší, ale představují i rychlou návratnost prostřednictvím šetření energie. Ušetřit se dá i v oblasti zabezpečování ochranných pracovních prostředků, například nákupem odolné pracovní obuvi, která je možná dražší, ale v konečném důsledku mnohem kvalitnější, takže se určitě vyplatí.


Přidejtre svoji firmu