pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Koberce

Perex

Zda vybavit domácnost koberci nebo pořídit jiný druh podlahové krytiny je stále diskutovaná otázka. Dříve velmi oblíbené celoplošné koberce byly postupně nahrazeny dřevěnými nebo laminátovými podlahami, které se vyznačují především snadnou údržbou. Přesto je řada domácností, které dávají přednost kobercům, pro jejich nezastupitelné užitné vlastnosti.

 

Kvalita a cena koberce je dána především druhem použitého materiálu a konstrukcí povrchového vlasu. Za levnější kategorii  jsou obecně považovány koberce z umělého vlákna, vyšší cenová skupina pak zahrnuje koberce z přírodních materiálů jako je vlna nebo hedvábí.

Koberec můžeme pořídit jako celoplošný nebo dnes mnohem více oblíbený - kusový. Módě podléhají i koberce. Ovlivňuje jejich tvar, velikost, barvu i design. Při výběru se řídíme vlastním vkusem a vybíráme koberce tak, aby ladily s ostatním vybavením místnosti. Jiný koberec je vhodný do moderně zařízeného bytu a jiný koberec vyžaduje stylové zařízení. Při nákupu se rozhodně nevyplatí šetřit, levné koberce nemají dlouhou životnost. V úvahu bereme i techniku konstrukce , která vytváří povrchový vzhled a určuje kvalitu výrobku i náročnost údržby.

Koberce vyžadují pravidelnou péči. Čistotu udržujeme pravidelným vysáváním prachu a ostatních drobných nečistot. Hrubé nečistoty nejlépe odstraníme  čističem, který koberec propere speciálním roztokem a současně odsaje špinavou vodu.  

Podle typu využití a konstrukce zpracování dělíme koberce na

 • bytové – celoplošné a kusové
 • zátěžové
 • podkladové

 

Bytové koberce

 

Celoplošné koberce

Celoplošné koberce se vyznačují výbornými akustickými vlastnostmi, zaručují pohodlnou chůzi, jsou příjemné na došlápnutí , slouží jako výborná tepelná izolace podlahy a koberce z umělého vlákna patří mezi relativně levné podlahové krytiny. Současně používané materiály na bázi polyamidových vláken vynikají stálobarevností a vysokou odolností proti zátěži a oděru. Kvalitní vlákna mají rovněž  velmi dobré antistatické vlastnosti, koberec tak prach a nečistoty  odpuzuje. Luxusní  bytové koberce vyšší cenové skupiny  jsou opatřeny speciální úpravou, poskytující ochranu koberce proti zašpinění. Koberce nižší cenové kategorie jsou vyráběny z polypropylenu, vyznačují se barevnou stálostí a velmi dobře odolávají  vlhkosti. Povrchová konstrukce je tvořena smyčkami, jejichž nevýhodou je poměrně malá pružnost. Použití tohoto typu jako celoplošné podlahové krytiny v poslední době klesá, nejčastěji nachází využití v místech s velkou zátěží jako je například dětský pokoj nebo vstupní hala.

Povrchová konstrukce koberců :

 • smyčkové  koberce : povrch tvoří smyčka s nesestříhaným vlasem. Tento typ se vyznačuje velkou odolností vůči zátěži a snadnou údržbou. Jsou praktické a vhodné  do zatížených  prostorů .
 • strukturovaná smyčka : nestejnoměrné stažení jednotlivých smyček vytváří plastický povrch.
 • stříhaný vlas – koberec je měkký , příjemný na dotek a vytváří celistvý  povrch. Konce smyček se ve výrobě zastřihávají, jednotlivá vlákna jsou vzpřímená a navzájem se prolínají. Tyto typy jsou velmi kvalitní a můžeme je zařadit do kategorie luxusních koberců . Při správné údržbě zajišťují spokojenost uživatele. Na trhu jsou dostupné v široké  škále barevného provedení, kvality a ceny.
 • střižený vlas – smyčka : kombinovaný způsob zpracování umožňuje na povrchu vytvářet jednobarevné i vícebarevné vzory
 • shaggy : velmi měkký povrch koberce tvoří dlouhá stočená vlákna . Svým vzhledem i vlastnostmi patří do kategorie luxusních výrobků.            
 • velur : povrch tvoří hustý, krátký, řezaný vlas, který je velmi jemný, příjemný na dotek   a dodává  povrchu  nádech luxusu  . Nevýhodou může být to, že na jeho povrchu zůstávají otisky stop a povrch se obtížněji vrací do své původní podoby. Dostupné jsou v různých jakostech, barvách i cenových kategoriích.   
 • dětské koberce : jsou vyrobeny z klasického smyčkového materiálu s různými motivy. Koberce většinou slouží jako „ hrací “ a dětské motivy dotvářejí charakter dětského pokoje.     


V oblibě jsou především celoplošné koberce jednobarevné, dostupné v široké barevné paletě. Pokud se rozhodneme pro koberec vzorovaný, pak jsou vhodnější jemné vzory v tlumených barvách. Stále oblíbené jsou vedle moderních bílých a smetanových odstínů praktické decentní barvy a to především v barvách podzimu. Trendem letošního roku je čokoládová, jemně oranžová, zlatá, béžová, fialová.    

Kusové koberce

Kusové koberce jsou v dnešní době velmi žádané . V moderním interiéru slouží  jako užitkový i dekorativní prvek pro pokrytí určité části laminátové nebo dřevěné podlahy. Tvary, barvy, vzory a materiály kusových koberců jsou rozmanité a dotvářejí příjemnou atmosféru obytného prostoru. Kusové koberce vyšší cenové skupiny jsou vyráběny z akrylových vláken, která jsou odolná proti zátěži a  sešlapávání, údržba  tohoto materiálu je velmi jednoduchá. Vysokou kvalitou, dlouhou životností, tvarovou a barevnou stálostí se vyznačují koberce vlněné. Technologie výroby zaručuje antistatickou, protimolovou a nešpinavou úpravu. Jejich pořízení  je však poměrně nákladná záležitost. Méně známé a přitom velmi zajímavé jsou koberce z přírodního ekologického rostlinného vlákna jako je  mořská tráva a sisal . Do kategorie velmi drahých koberců patří ručně vázané koberce orientální .

Koberce vlněné

jsou stále oblíbené pro svůj přepychový vzhled a nenáročnou údržbu. Materiál - střižní vlna – obsahuje vysoké procento lanolinu a odpuzuje tak nečistoty. Vlněná vlákna jsou prodyšná a vytvářejí v obytném prostoru optimální prostředí. Proto je jejich použití vhodné i pro alergiky. Výrobky dosahují špičkové kvality, mohou mít moderní nebo stylový vzhled, jsou jemné a navozují příjemnou atmosféru obytné místnosti. Využití nacházejí zejména v obývacím pokoji a ložnici, ale lze je použít třeba i v dětském pokoji.Cena vlněných koberců se odvíjí od kvality vlny a pohybuje se v rozmezí asi od 1000 Kč za metr čtvereční výše.

Koberce z mořské trávy

rostlinné vlákno má přirozený přírodní vzhled , dokáže absorbovat vzdušnou vlhkost a je nenáročné na úklid. Pro své vlastnosti nachází využití např. v kuchyni. Cena je závislá na velikosti koberce ( při  rozměru 130x190 cm  je cena asi 3500,- Kč ) .

Sisalové koberce

sisalové vlákno je odolnější než mořská tráva. Koberce jsou dostupné  v přírodním provedení i v široké škále barevného zpracování , včetně různých designů. Cena je opět závislá na velikosti  ( při rozměru 130x190 cm zaplatíme asi 4500,- Kč ) .    

Orientální koberce

i v moderním interiéru lze uplatnit klasické vzory. Ručně tkané nebo vázané koberce jsou skutečnými originály, jejichž pořízení je však finančně velmi nákladná záležitost. Patří  mezi nejstarší koberce na světě, jejich motivy mohou být symbolické ,  ale můžete pořídit koberce i se vzory současnými , ve výrazných teplých barvách. Koberce jsou nejčastěji ručně vázány z ovčí vlny a jsou velmi odolné vůči znečištění a otěru. Údržba se provádí pouze teplou vodu za použití minimálního množství mýdla, v žádném případě není vhodné použití chemických přípravků. Kvalita koberců je dána použitým materiálem a také počtem uzlíků. Na ručně vázaných kobercích by neměl stát těžký nábytek ani keramické květníky. Nenapodobitelný charakter mají  hedvábné koberce , vyznačující  se jemným , lesklým povrchem , které vypadají velmi dobře i v kombinaci s moderním nábytkem.

Koberce zátěžové


Zátěžové koberce mohou být v klasickém provedení a nebo stříhané. Využití nacházejí v prostorách s vysokými provozními nároky jako jsou hotely, kanceláře . V domácnosti mohou být využívány například ve vstupních halách nebo prostorách s vysokou frekvencí pohybu osob. Podle způsobu zpracování mohou být smyčkové, vpichované i stříhané. Jejich kvalitu ovlivňuje použitý vrchní i podkladový  materiál, hustota vpichu i výška vlasu. U klasických zátěžových koberců je podkladovým materiálem surová guma, která koberec zpevňuje a zvyšuje odolnost vůči zatížení.  Speciální úpravou je pak latexový podklad, vyznačující se  odolností vůči oděru a zátěži.       

Koberce podkladové


Podkladové koberce je možno  využít jako podklad pro  zateplení nebo na krátkodobé využití. Pro denní využívání v domácnosti nejsou vhodné pro svoji krátkou dobu životnosti.

Rady a doporučení

 • Koberec dokáže obytný prostor opticky zvětšit nebo naopak zmenšit. Tmavé barvy nebo velké vzory místnost opticky zmenšují , barvy světlé a drobné vzory pak prostor zvětšují.
 • Životnost koberce je závislá na hustotě a výšce povrchového vlasu. Střižený vlas je hustější než smyčkový a poskytuje vyšší komfort užívání.
 • Koberce  smyčkové vyžadují  jednodušší na údržbu.
 • Nový vlněný koberec zpočátku uvolňuje vlasy, toto však není závada, ale důsledek sestříhávání výšky vlasu v poslední fázi zpracování výrobku.
 • Skvrny z vlněného koberce odstraňujeme vždy pouze vodou s minimálním množstvím mýdlového přípravku na praní , nikdy nepoužíváme  přípravky na čištění koberců , které by mohly porušit přirozené vlastnosti vlněného vlákna. Skvrna nikdy netřeme .
 • Módní trendy přinášejí kusové obdélníkové koberce menších rozměrů s vysokým vlasem v barvě béžové, čokoládové, fialové  a nebo naopak s výraznými pestrými vzory v retro stylu.

 

 

 

 Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu