pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

s Filipem Rajmontem

Perex

Herec Filip Rajmont prodal kus dědictví, aby mohl opravit byt

O bydlení s Filipem Rajmontem

 

Filip Rajmont hraje a hrál v mnoha divadlech včetně Národního. Zatímco jeviště střídá bez mrknutí oka, domů se vrací už léta stále na stejnou adresu. Aby ale mohl v bytě v širším centru Prahy dál bydlet, musel před pěti lety provést rozsáhlou rekonstrukci. Tu Filip a jeho maminka herečka Kateřina Burianová zaplatili díky prodeji části dědictví. Tvrdí ale, že toho nelituje. Dům, v němž žil mimo jiné básník František Halas, mu přirostl k srdci.Foto:  Martin Kámen 

 

Jak dlouho v tomto domě bydlíte?

Já odjakživa. A moje máma od svých pěti let a přímo v tomto bytě zhruba od roku 1975. Nastěhovali se sem, když se babička rozvedla s dědečkem. Já tady bydlím s výjimkou angažmá v Hradci Králové celý život

    

 Foto:  Martin Kámen 


Jaké jsou Vaše první vzpomínky na tenhle byt? Jak to tady vypadalo?

Pokoj jsem měl místo obýváku. Vedle byla kuchyň, na stejném místě jako je teď. Byla taková malá, plechová. A na zemi byl jekor. Když o tom přemýšlím zpětně, bylo to děsné.

Foto:  Martin Kámen


Do kdy tu byla ta plechová kuchyň?

Ta tady byla až do velké rekonstrukce, kterou jsme dělali v roce 2005. Nešla jí už ani zavřít šuplata. Od té doby se mi o tom zdá. Ty poslední měsíce před rekonstrukcí už jsem ten byt neměl vůbec rád. A ještě dneska se mi vrací sen, že se tady ta plechová kuchyň objeví zpátky a že musím začít rekonstruovat znova od začátku.

Foto:  Martin Kámen


Zvažovali jste mezi rekonstrukcí a stěhováním jinam?

Vůbec ne, máme to tady s mámou moc rádi. Jsme zvyklí i na zdejší okolí. Zdá se mi, že se tady za posledních třicet let nic moc nezměnilo. Tenhle byt je nájemní, není náš. Když jsme začali rekonstrukci řešit, neměli jsme peníze na koupi byty a ještě jeho následné úpravy. Ač se nám leckdo diví, že jsme investovali do cizího majetku, je to zkrátka náš domov.

Foto:  Martin Kámen


Co šlo z původního vybavení pryč?

Vlastně téměř všechno. Zůstal tady nábytek po dědečkovi. Máma vyházela i milostné dopisy. Bylo to po rozvodu s mým otcem. To byl vlastně jeden z hlavních impulsů k té rekonstrukci. Chtěla začít nový život.  Trvalo ale dva roky, než jsme s tou rekonstrukcí začali.

 

Foto:  Martin Kámen


Proč tak dlouho?

Na opravy jsme získali peníze prodejem části dědictví po dědečkovi. Než se ten prodej uskutečnil, chvíli to trvalo. Ta rekonstrukce samotná trvala zhruba půl roku.

 

Čím jste začali?

Nejdřív jsme pozvali architekta, který udělal několik návrhů. Pak jsme se rozhodli pro tuhle variantu. Dali jsme mu hrozně volnou ruku, protože jsme věděli, že to umí. Na rozdíl ode mě vidí předem i ten budoucí stav. Ten byt úplně zpřeházel. Rozhodl se ale zachovat například staré dvoukřídlé dveře, jen je přesunul jinam. To jak ten byt vypadá teď včetně rozestavění nábytku, je stále jeho práce.

        

Foto:  Martin Kámen


Hlavním prvkem v bytě je prosklená střecha v hale. To byl také jeho nápad?

Mámin a jeho. Shodli se, že by tu jinak byla tma. Bylo to to nejdražší, ale taky nejlepší. Jediné dvě nevýhody jsou, že se to špatně umývá a že když je venku moc vedro, nedá se tady v hale sedět.

 

Foto:  Martin Kámen


Kromě toho má tenhle byt ještě nějaké další zápory?

Chtěl bych dát do pořádku terasy, na kterých se v létě báječně sedí. Máme tady dvě – z každé strany bytu jednu. Jsou obrovské, ale zatím je na nich jen pár jehličnanů. Chtěl bych z toho vykouzlit parádní zahrádku. No a pak koupelna. Tu jsme dělali před osmi lety, ještě před tou rekonstrukcí, a právě z této zkušenosti mi vyplývá, že je lepší pozvat na to odborníka, než to dělat sám.

Foto:  Martin Kámen

Foto:  Martin Kámen


Plánujete její opravu?

Do budoucna určitě, ale zatím ne. Je osm let stará, takže to zatím není úplně potřeba. Navíc zrovna nemáme žádný obraz na prodej.

 

Filip Rajmont (33) vystudoval DAMU, obor herectví. V roce 2000 nastoupil do angažmá Klicperova divadla v Hradci Králové. Poté byl pět let na volné noze, od loňska je členem činohry Národního divadla. Spolupracuje i s dalšími scénami. Roli měl také ve filmech Početí mého mladšího bratra, Začátek světa,  Nuda v Brně, Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště či Anglické jahody. Objevil se také ve filmu Pouta, který byl začátkem března oceněn pěti Českými lvy. V televizi se zapsal do povědomí diváků už v roce 1995 rolí v sitcomu Nováci, později také jako Oskar Prokeš v seriálu Velmi křehké vztahy a Ota Puklický v Ulici. Filip je ze slavné divadelnické rodiny. Jeho dědeček Emil František Burian byl známý divadelní režisér a hudebník, matka Kateřina Burianová je členkou činohry Národního divadla v Praze a otec Ivan Rajmont je režisér.

 

Copyright © 2011 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu