pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Osvětlení obývacího pokoje

Perex

Neoddělitelnou součástí každého interiéru je design světel . A právě v obývacím pokoji, místnosti, která je vizitkou celého bytu , je výběru správného designu osvětlení kladen velký význam. I když výběr světel je záležitost čistě individuální , vycházející z našeho vkusu, mějme vždy na paměti, že vhodnou volbou osvětlení můžeme výrazně oživit i zútulnit obytný prostor.

 


Základním požadavkem při výběru světel není pouze jejich funkčnost, ale také estetický dojem, kterým působí v interiéru, kde jsou umístěna. Design světelných doplňků je natolik podstatný, že dokáže buď zvýšit nebo naopak snížit estetický vzhled interiéru obývacího pokoje. Proto je při jejich výběru důležité podřídit výběr osvětlení stylu, v němž je pokoj zařízen.

Osvětlení obývacího pokoje by se nemělo soustředit do jednoho centrálního bodu. Mnohem praktičtější je řešení, kdy namontujeme světla do všech částí místnosti, kde jsou zapotřebí. Vedle hlavního světla v místnosti, kterým byl donedávna pouze lustr a který v moderních interiérech stále častěji nahrazují zářivky či halogenová světla, hraje svou nezastupitelnou úlohu právě vedlejší osvětlení, ať už v podobě klasické lampy se stínítkem, nebo jiného typu osvětlení.

Osvětlení obývacího pokoje

 

Výběrem a instalováním tzv. světelné soustavy, složené z více světel se stejným designem , dosáhneme obvykle vynikajícího výsledku . K navození příjemné atmosféry slouží tlumené intimní osvětlení. Některé druhy světel mají pouze dekorativní charakter. Velmi praktické je osvětlení se stmívacím mechanizmem, jímž můžeme regulovat požadovanou intenzitu světla.

Osvětlení obývacího pokoje

 

Při sledování televize jsou namáhány oči, proto je vhodné použít menší lampičku s tlumeným světlem. Totéž se doporučuje i v případě práce s počítačem. Při čtení je kladen důraz na dopad přímého světla, které by mělo přicházet zleva.

Každý obývací pokoj má svůj styl. U klasického stylu použijeme standardní řešení v podobě lustru a klasických lampiček se stínítkem. Vysoká štíhlá lampa se stínítkem, umístěná u klasického křesla, vytvoří příjemný prostor ke čtení.

V moderně zařízeném obývacím pokoji velmi dobře působí nenápadný typ osvětlení technického vzhledu, vyrobeného třeba z  moderního hliníku. Praktická jsou také bodová světla, která lze dle potřeby natáčet různými směry. Pokud chceme něco výraznějšího a nebojíme se experimentovat, můžeme použít barevné žárovky nebo zabudovat několik bodových světel přímo do podlahy.

 

Osvětlení obývacího pokoje

 

Nasvícením více zdrojů , zvláště v obývacím pokoji, kde se prostor rozkládá do více sekcí , docílíme optického rozčlenění místnosti a svítidla tak plní i funkci dekorativní. Dekorativnost může spočívat v samotném tvaru svítidel nebo ve způsobu nasvícení. Použijeme-li jednoduché tvary a zapuštěná svítidla , podpoříme plasticitu prostoru, aniž bychom upozorňovali na samotná svítidla. Zvolíme-li výrazný, originální tvar svítidla, vynikne v prostoru a stává se dominantou interiéru.

 

Osvětlení obývacího pokoje

 

 

 

Copyright © 2011 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu