pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Styl oplocení

Perex

Přední část pozemku se vstupem a vjezdem hraničí s veřejným prostorem ulice. V této části je důležitý estetický vzhled plotu a soulad s materiálovým řešením domu, jako i vstupní branky a vjezdové brány. Boční strany a zadní strana oplocení většinou oddělují náš pozemek od sousedního, proto je požadovanou vlastností oplocení jeho neprůhlednost. Na okrajích sídel zadní strana často sousedí s volnou krajinou. Tehdy se snažíme řešit oplocení tak, aby umožňovalo výhled na pěknou krajinnou scenérii.

 

 

Styl oplocení

Styl oplocení a jeho celkový vzhled jsou výsledkem výběru materiálů, vzájemného poměru jednotlivých částí, rytmu jejich opakování nebo střídání a poměru, resp. vztahu stavby k domu i okolí. Při vyvážené kombinacii může oplocení působit esteticky směrem dovnitř pozemku i zvenku. Spolupůsobí s charakterem domu i v širších krajinných vztazích (především u okrajových pozemků). Vstupní část se snažíme sladit i se sousedními objekty. Je třeba zvážit, jestli má mít plot jednotný charakter v celé své délce, nebo ho přizpůsobíme specifickým podmínkám daného místa a postavíme jej z dražších (vpředu) a levnějších (po bocích a vzadu) častí.

 

Oplocení   Oplocení

 

Výška

Při rozhodování o výšce oplocení je třeba dodržet proporcionalitu mezi velikostí zahrady a velikostí a výškou domu. Oplocení do výšky 1 m je nenápadné a při vhodné výsadbě jej skoro nezpozorujeme (vhodné je především do přírodního prostředí). Jeho ochranný účinek je však nepatrný. Plot vysoký do 150 cm tvoří jasné ohraničení, ale oku ještě nepřekáží. Plot nad 150 cm už působí prostorotvorně a při výšce 170 cm a více je už pohledovou bariérou zvonku. Zevnitř ho většinou maskujeme výsadbou, ale i tak působí jako vnímatelný pás stěny. Navíc může větší části plochy stínit, hlavně ráno a v podvečer a také na jaře a na podzim. Výška plotu je důležitá i při svahovitých pozemcích, hlavně tehdy, když je oplocení položeno níže než dům. Kvůli pohledové zábraně by byl někdy potřeba vyšší plot, než je to konstrukčně možné, proto v takovém případě sestavíme pohledovou bariéru z pevného oplocení doplněného zelení.

 

Ploty – optické předěly

Ochranná funkce plotu v současné zahradě ustupuje a do popředí se dostává funkce pohledové izolace (ať už mluvíme  o vytvoření soukromí oddělením se od okolí, a nebo o dalším funkčním členění uvnitř zahrady).

 

Oplocení

 

Předzahrádky s ploty nebo se psy?

Vymezení  zahrady plotem po obvodě je většinou samozřejmost, která sa často realizuje ještě před stavbou domu. Plot v takémto případě plní především ochrannou funkci – materiálem bývá většinou pletivo. Netýká se to části plotu mezi ulicí a domem. Ta tvoří vstupní a zároveň i reprezentativní část zahrady, kterou vidí každý – od sousedů přes pošťáka až po exekutora. Měli bychom zvolit stavebně náročnější oplocení,které stylově navazuje na architekturu domu a tvoří jenom symbolický předěl, který však jasně vymezuje veřejné a soukromé vlastnictví. Vytvořit v této části zahrady izolační clonu, která zabrání nežádoucím pohledům, by bylo vysloveně špatně, ikdyž i takové případy se bohužel vyskytují.

 

Kovový plot


Oplocení předzáhrádky má kromě někdy dost sporné úlohy architektonicky doplňovat budovu jedinou skutečnou funkci – chrání naše rostliny před neposlušnými psími návštěvníky (všichni ostatní hranici pozemku většinou respektují). Předzahrádky bez plotů působí vzdušně a prospívají vzhledu celé ulice. Psy si však s oblibou značkují naše výsadby bez ohledu na lidské vlastnické právo, proto je vhodné otevřenou předzáhradku vyřešit tak, aby psími návštěvami trpěla co možná nejméně. Neměly by v ní růst jehličnany a vždy zelené dřeviny, které bez každoroční výměny listů trpí psím značkováním víc než opadavé druhy. Naopak, hodně vydrží okrasné trávy, především vysoké bambusovité, odolné jsou i listnaté skalničky či drobnolisté trvalky. Namísto flekatého trávníku jsou lepší sypané kulaté kamínky.

Omezit přístup k choulostivějším rostlinám může pomoci i ochranná předsadba listnatých opadavých keřů a trvalek. Měli bychom  zvážit i nabídku nějakého jiného místa vhodného „na označení“ (například sloup s poštovní schránkou). No a potom přijde na řadu časté oplachování výsadby vodou, tolerance k psím pudům a výchova jejich nepořádných pánů. Zajímavý může být i typ, který vyzkoušel jeden majitel otevřené výsadby – značkováním ohrožené skalničky postříkal postřikem, který používají lesníci na ochranu proti ohryzování mladých stromků vysokou zvěří. Prý to zabralo, netušíme však, kde sa taký postřik dá sehnat a jestli je k dispozici i jeho bezbarvá varianta.

 

 

 

Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu