pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Funkční a pohodná koupelna

Perex

Každý den pro nás začíná i končí v koupelně, je tedy důležité vybavit ji tak, aby maximálně vyhovovala našim potřebám. Zařízení koupelny by mělo zohledňovat i to, zda se jedná o rodinnou koupelnu, koupelnu pro seniory nebo pro hosty. Dále je nutné řešit otázku, zda součástí koupelny bude i záchod, nebo zda v ní bude umístěna i pračka.

 

Funkční a pohodlná koupelna

 
Při vybavování koupelny bychom se především měli zaměřit na její účelnost,pohodlí a kvalitu.

 

 

koupelna koupelna ideal 1

 

Pokud zařizujete koupelnu v novém domě či bytě, nebo rekonstruujete koupelnu stávající, nejprve musíte vyřešit to, jaký typ vany do koupelny použijete. Toužíte-li po vaně, která má výborné tepelné a izolační vlastnosti a je na trhu dostupná v klasickém i netradičním tvaru a pokud to umožňuje velikost vaší koupelny, můžete si vybrat z bohaté nabídky akrylátových van. Stále častěji jsou používány vany rohové, asymetrické či vany oválné . Oblibu si získávají i vany masážní a hydromasážní . Oblíbené jsou i sprchové sestavy. Radost a pocit uvolnění přinesou sprchové masážní panely. Příjemně vyhřátou koupelnu zajistí použití koupelnových žebříků . Nezastupitelné místo zaujímá použití vhodných obkladů a dlažby. Výsledný efekt může výrazně ovlivnit použití listel nebo různých druhů mozaiky . Správný výběr sanitární keramiky jako jsou umyvadla, WC a ostatní , zvýrazní krásu použitých obkladů. Nezbytnou součástí moderní koupelny se stává i bidet, považovaný dříve za nadstandardní vybavení.

 

Malá koupelna


Většina starších bytů a především těch panelákových neposkytuje dostatečný prostor pro nadstandardní vybavení koupelny, avšak současný trh nabízí širokou paletu zařizovacích předmětů,určených přímo do malých koupelen. Poradit si se stísněným prostorem je tak dnes již hračkou. V malých koupelnách je zejména důležité praktické využití rohů, do kterých můžeme umístit rohové umyvadlo, čtvrtkruhový sprchový kout nebo toaletu. Řešením může být i otočné umyvadlo, jehož polohu zvolíme podle aktuální potřeby. Do malých prostor je samozřejmě vhodnější umístit pouze sprchový kout. Pro ty, kteří se však bez vany neobejdou, jsou určeny sedací vany menších rozměrů. Výhodou jsou také vanové zástěny, které umožní pohodlné sprchování a zabrání průniku vody na podlahu. Další možností pro rodiny jsou sprchové kouty s vysokou vaničkou, jejíž výška dosahuje až 55 centimetrů. Lze ji využít ke koupání dětí nebo zvířecích mazlíčků, či k úklidu. Tato varianta však není vhodná pro seniory, protože znesnadňuje přístup do sprchovacího prostoru. Pokud vybíráme obklady do malé koupelny, je lepší volit světlé odstíny, které působí vzdušněji. Optickému zvětšení napomůže například velká zrcadlová plocha přes celou stěnu, vyžaduje  však náročnější údržbu.

 


mala koupelna allesimala koupelna ideal
 

Prostorná koupelna

 
Velké prostory umožňují zařídit koupelnu zcela podle vlastních představ. Nespornou výhodou je možnost umístit do koupelny vanu i sprchový kout, nebo dvě umyvadla pro větší rodinu. Nadměrný prostor poskytuje rovněž dostatek místa pro pračku či jiné zařízení. Ve velké ani v malé koupelně bychom neměli zapomínat na instalaci žebříčkového topení, které kromě příjemného vytopení koupelny slouží k rychlému usušení ručníků. Současný trh nabízí mnoho designů topení, vhodně zvolený typ dodá koupelně moderní vzhled. Velká koupelna navíc nabízí hru s prostorem. Vana nemusí být vždy jen u zdi, ale je možné ji umístit přímo do středu koupelny jako dominantní prvek. Dnešní trh spotřebitelům nabízí vany atypických tvarů nebo luxusní vany pro dva, které zajišťují dokonalou relaxaci. Díky velkému prostoru může své místo v koupelně nalézt i malá sauna či další wellness vybavení. Prostorná koupelna se tak může stát jak místem pro osobní hygienu, tak prostorem k relaxaci a odpočinku.

 

koupelna prostornakoupelna prostorna 1

 

Nábytek do koupelny


O tom,jaká bude konečná podoba vaší koupelny,bude ve značné míře rozhodovat také použitý koupelnový nábytek. Nábytek lze zakomponovat do jakéhokoliv interiéru a jeho použití vám umožní uspořádat prostor dle vlastních představ. Prakticky řešená koupelna by měla nabízet především dostatečné množství úložných prostor. V rodinné koupelně potřebujeme najít prostor nejen pro ručníky a kosmetické prostředky, ale také pro pleny, hračky a další potřeby. Je dobré úložné prostory umístit v okolí vany, sprchy či umyvadla, abychom měli potřebné věci neustále po ruce. Již při plánování a výstavbě koupelny je dobré myslet na niky a vestavěné policové systémy, v budoucnu toto praktické řešení určitě oceníte. Ideálním úložným prostorem v koupelně je skříňka pod umyvadlem, která výrazně šetří místo. Tyto skříně se v současné době prodávají i v kompletu se sanitárním zařízením. Kosmetické přípravky můžeme zase nejlépe schovat do závěsné skříně na zeď. Skříňky určené nad umyvadlo jsou nabízeny i se zrcadlem a osvětlením. Do koupelen se již tradičně nejlépe hodí nadčasový nábytek v bílé barvě, který lze vhodně kombinovat s barevnými doplňky. Pokud však chceme koupelně dodat luxusní ráz, můžeme zvolit zařízení z přírodních materiálů. Do malých koupelen je vhodné vybírat spíše prosklené skříňky, které prostor opticky rozšíří. Vhodně zvolené a správně umístěné osvětlení nám koupelnu prozáří.
 

 

koupelny-porcelanosa15koupelny-porcelanosa16


 

Umístit do koupelny záchod nebo ne ?

 
Věčnou otázkou zůstává, zda umístit do koupelny záchod nebo ne. Málokdo možná ví, že umístění toalety v koupelně upravuje vyhláška o obecných technických požadavcích na výstavbu. Podle ní je možné tyto dvě funkce sloučit pouze v bytech s maximálně dvěma místnostmi. Primárním důvodem, proč mnoho bytů má toalety součástí koupelny je samozřejmě nedostatek místa. To však s sebou přináší i chybějící soukromí. Pocit soukromí lze alespoň částečně zajistit stěnou z mléčného skla, která je vzdušná a prostor nezmenší. Pokud to rozměr koupelny umožňuje, je vhodné záchod a zbytek koupelny oddělit zdí, která může být tvořena například luxferami kvůli propustnosti světla. Stěna je  prospěšná také jako ochrana před pachy i z hygienického hlediska. Hygienici totiž upozorňují, že bakterie z toalet mohou přecházet na zubní kartáčky a další potřeby až na vzdálenost dvou metrů. Výhodou prostorných koupelen spojených se záchodem je možnost umístit v bezprostřední blízkosti záchodu také bidet, který se stává běžnou součástí našich domácností. V malých prostorách na něho často nezbude prostor. Na trhu je však již možné pořídit bidet spojený se záchodem v jednom. Bidet volíme v designu ostatního sanitárního zboží. Aktuálním trendem se stává i použití pisoáru, vyřeší to případné spory o zvednuté prkénko.

 

Koupelny pro invalidy


Při navrhování koupelny pro tělesně postižené osoby nesmíme vedle bezbariérového vstupu zapomenout na dostatečný prostor pro pohyb postižené osoby s invalidním vozíkem. Co se týče sanitárních předmětů, používají se speciálně upravené, které umožňují snadný přístup a manipulaci s nimi.

 

 

koupelna pro invalidykoupelna pro invalidy 1

 

Současné trendy

 
Trendy pro rok 2010 přinášejí změnu do vybavení koupelny.Preferují jemné pastelové barvy , květinové motivy nebo geometrické vzory. Bílá jako barva čistoty do koupelny stále patří a patřit bude.Vany, umyvadla či toalety jiné ani nechceme. Bílou pak doplníme barevnými odstíny na obkladech a doplňcích. V letošním roce bude módním trendem v koupelnách krémová a smetanová, které doplňuje růžová, fialová, modrá nebo hnědé v mnoha přírodních odstínech. Ovšem barvami to nekončí. V interiérech se budou prosazovat i dekorace a vzory označované jako romantické nebo vhodné pro ženy. Jde o zdobení květinami či jinými různými ornamenty. Květiny se sice vracejí, ale v trochu jiné podobě. Zdobení dostává jemnou a nenápadnou podobu, designéři zde velmi často využívají kombinaci matu a lesku, nebo dekorace tón v tónu. Ornamenty se objevují i na místech, kde to není tak obvyklé, zdobená jsou třeba umyvadla, vany nebo i vodovodní kohoutky.

 

koupelny-obselka-majolika-puntokoupelny-obselka-majolika-avignon

 

Totéž platí i pro nábytek. Při jeho výběru je otázkou vkusu a volby, zda zvolíme romantický styl nebo dáme přednost jednoduchosti.Je vždy lepší nakupovat ve stejné sérii s obklady a sanitární keramikou, aby zdobení mělo stejné motivy. Pokud nejsme příznivci květinových motivů,navrhli designéři takové vybavení koupelny,kde květiny nahrazují geometrické vzory. Prostor tak dostane nádech šedesátých let,kdy byly tyto tvary velmi oblíbené. Posledních několik let jsou módní koupelny, kterým vládne dřevo a jeho imitace. Díky dokonalejším lakům a povrchovým úpravám se životnost koupelnového nábytku značně prodloužila. Na trhu je k dostání široká řada nábytku z teaku, který ani vlhko nepoškodí. Pokud jste přece jenom nedůvěřiví, nemusíte se přesto dřeva v koupelně vzdát. Lze si totiž vybrat obklady a dlažbu, které dokonale imitují dřevo, a ty doplnit bílými zařizovacími předměty.Zrekonstruovali jste koupelnu před pár měsíci? Nebojte se, existují doplňky, jejichž pořízení není tak nákladné . Zkuste doplnit koupelnu dřevěnými drobnostmi a třeba barevnými ručníky. Po strohosti nebude ani památky.

 

Koupelna Versa

 

 

 

Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved

 


Přidejtre svoji firmu