pro dokonalé bydlení...

Dodavatelé Katalog dodavatelů

Laminátové podlahy

Perex

Laminátové podlahy se v poslední době staly jednou z nejprodávanějších druhů podlah, za což vděčí zejména svým všestranným vlastnostem a příznivé ceně. Jako každý jiný výrobek, mají laminátové podlahy své výhody i nevýhody.

laminátové podlahy

 

Laminátové podlahy se v poslední době staly jednou z nejprodávanějších druhů podlah, za což vděčí zejména svým všestranným vlastnostem a příznivé ceně. Jako každý jiný výrobek, mají laminátové podlahy své výhody i nevýhody. Je proto vždy potřeba dobře zvážit k jakému účelu budou sloužit a v jaké místnosti bude daná podlaha pokládána. Výhodou může být nízká cena, vysoká odolnost, barevná stálost a jednoduchost pokládky. Nevýhody mohou být rázu estetického i praktického (stále mnoho lidí upřednostňuje dřevo, zejména kvůli jeho tepelným vlastnostem a schopnosti utlumit např. chůzi na vysokých podpatcích, svou roli hraje i nedůvěra k umělým materiálům, které jsou z pohledu klienta napuštěny chemikáliemi i když netoxickými). Estetická oblast je samozřejmě subjektivní, každý se musí rozhodnout sám, jak na něho daná podlahová krytina působí či jak se hodí do příslušného interiéru. Naopak v praktické oblasti laminátové podlahy vyvolávají celou řadu otázek, nakolik jsou do interiérů vhodné či nikoliv. Podívejme se tedy společně na laminátové podlahy podrobněji.

 

 Dub patagonia AlsafloorLaminátová podlaha Merbau

 

Výhody a nevýhody laminátových podlah

Laminátové podlahy se hodí všude tam, kde majitel bytu případně obchodu nehodlá investovat příliš mnoho prostředků do podlahové krytiny. Laminátové podlahy jsou v poměru cena / funkčnost pro majitele výhodnou investicí. Svou rychlou a nenáročnou údržbou rovněž laminátové podlahy získávají cenné body. Jsou vhodnou alternativou všude tam, kde dřív byly prašné a pro alergiky nepřípustné koberce, studené, křehké a mnohdy kluzké dlaždice a samozřejmě nahrazují i drahé dřevo. Laminátové podlahy jsou opředeny celou řadou mýtů, zkusme tedy některé z nich poodhalit. Laminátové podlahy jsou poměrně odolnou podlahovou krytinou, jejich životnost se pohybuje v rozmezí 15-20 let, ovšem vždy závisí na údržbě. Pokud se budete při výběru laminátových podlah orientovat podle ceny, pak vězte, že čím vyšší cena, tím odolnější materiál a větší vhodnost do více namáhaných prostor. Dříve se kvalita laminátových podlah určovala podle odolnosti vůči oděru na základě počtu otáček. Tento způsob je dnes již přežitý, protože byl nepřesný, zavádějící. I levnější laminátové podlahy si uchovávají svrchní melaninovou vrstvu takřka neporušenou, důležitější roli však hraje nestabilita nosné desky, která je určujícím kvalitativním faktorem laminátových podlah. Dostatečně stabilní desky jsou až desky o síle 8 mm. Kvalitu laminátových podlah zvyšuje také impregnace povrchu. Impregnovaná může být celá plocha laminátových podlah nebo pouze spoje desek, které jsou na poškození náchylnější. Výhodou laminátových podlah je i možnost jejich částečné renovace, kdy vyměníte pouze poškozené lamely, aniž byste museli vyměnit celou plochu laminátu. Taktéž pokládka laminátové podlahy není věcí příliš náročnou a průměrně zdatný kutil si s ní hravě poradí.

 

Laminátová podlaha Alsafloor Habr Laminátová podlaha Alsafloor Dub rustic Laminátová podlaha Alsafloor Bubinga

 

Při nákupu laminátových podlah se můžete řídit piktogramy s domkem a postavami, které vám jako zákazníkovi napoví, do jakých prostor můžete laminátovou podlahu použít. Piktogram s jednou postavičkou napovídá, že bude laminátová podlaha vyhovující pro málo namáhané prostory jako jsou ložnice či pokoje odrostlejších dětí, naopak tři postavičky znamenají nejvyšší namáhavost v obytných prostorech jako jsou průchozí pokoje, kuchyně a chodby, kde se předpokládá i chůze na vysokých podpatcích či zablácených a špinavých botách. Dávejte si pozor na výrazně nízké ceny laminátových podlah, kvalita by mohla být horší. Je nepsaným pravidlem, že by se neměly kombinovat dva a více druhů dřevin, případně imitací dřevin a pokud majitel předpokládá, že by použil laminátové podlahy v celém bytě / domě, pak je určitě vhodné použít nejvyšší odolnost příslušné laminátové podlahy. Zdá se vám představa laminátové podlahy v koupelně nereálná? Ale kdepak, laminátové podlahy, které jsou určeny do koupelen mají vysoce odolnou impregnovanou nosnou desku a navíc imitace dřeva příjemně proteplí prostor koupelny, aniž byste se museli obávat vypouklých a nestejně barevných dřevěných podlah. Dřevo narozdíl od laminátu stále „pracuje“ a vzdušná vlhkost mu výrazně škodí, proto použití laminátové podlahy může vyřešit nejedno dilema. Sauny, sušárny, kuchyně s problematických odvětráváním, toalety a koupelny, tady všude se laminátové podlahy svým majitelům osvědčí. Stejně tak pokud pronajímáte byt a nejste si jisti ohleduplností podnájemníků k vašim podlahám, jsou laminátové podlahy určitě vhodnějším řešením než drahé dřevené podlahy.

 

Laminátová podlaha Alsafloor Nordic  Laminátová podlaha Alsafloor Wenge

 

Laminátové podlahy jsou jasnou volbou i v  případě, že máte pejska, který se prohání po bytě nebo malé děti, které dávají podlahám na odrážedlech, koloběžkách a tříkolkách pořádně zabrat. Dřevěné podlahy, ač jsou příjemnější na dotyk, však rychleji podléhají mechanickému poškození, jsou náročnější na údržbu a na slunci nezřídka blednou a ztrácejí svou původní barvu. Oproti tomu laminátové podlahy barvu nezmění, jsou vhodné pro alergiky a navíc jsou antistatické a nehořlavé, takže podlahám neublíží ani oharek cigarety. Velmi dobrou vlastností je schopnost roznášet tlak do okolí, takže v podlaze nezůstávají stopy po kolečkách, nožkách nábytku apod. Laminát dokáže dobře rozvádět teplo do okolí, hodí se tak také pro podlahové vytápění.

 

Ale abychom pouze nechválili, nevýhodou laminátových podlah, kterou si jejich výrobci uvědomují, je jejich hlučnost, proto se asi nevyhnete investici do podložky či podkladní plsti. Na trhu je však dostupný i soundblock (laminát s protihlukovou podložkou), který problém s hlučností vyřeší, ale za cenu vyšších nákladů. Údržba laminátové podlahy se v lecčems podobá údržbě podlahy dřevěné, ačkoliv se mnozí domnívají, že laminátová podlaha je z umělé hmoty, není tomu tak. Laminátová podlaha je tvořena slisovanými dřevěnými vlákny a obsahuje 96 % dřeva. Laminátu tedy svědčí hlavně vysávání, zametání a občasné přetření vlhkým mopem, rozhodně se nedoporučuje voskování či jiné leštění laminátových podlah.

Pro ekology je tady jedna dobrá zpráva, laminátové podlahy jsou velmi ekologickou a šetrnou alternativou oproti dřevěným podlahám. Laminátové podlahy jsou vyrobeny z obnovitelných surovin (dřevo), neobsahují těžké kovy a současné typy se obejdou při montáži bez lepidla.

 

 

Symboly klasifikačních tříd laminátových podlah

 

(1) Mírně nebo příležitostně zatěžované místnosti v rodinných

domech a bytech (například ložnice, pokoje pro hosty).

 zátěž 1

(2) Středně zatížené prostory v rodinných domech a bytech

(například obývací pokoje, jídelny, vnitřní chodby).

 2 zátěž

(3) Intenzivně zatěžované prostory v rodinných domech a bytech

(například vstupní haly, kuchyně).

 3 zátěž

(4) Mírně nebo příležitostně zatížené prostory v komerčních

budovách (například hotelové pokoje, konferenční místnosti, malé

kanceláře).

 1 zátěž

(5) Středně zatížené prostory v komerčních budovách (například

školy, kanceláře, čekárny, butiky).

 2 zátěž

(6) Intenzivně využívané prostory v komerčních budovách

(například haly, obchodní domy, učebny).

3 zátěž

 

 Copyright © 2010 Realt s.r.o. all rights reserved


Přidejtre svoji firmu